"Papusza" w Trójce. Czyta Stanisława Celińska

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 11:05
- O Papuszy piszę jako o Cygance. Nie piszę tak z braku szacunku, ale dlatego, że sama Papusza chciała, by tak się do niej zwracano. Znam nagranie, na którym zanosi się od śmiechu, słysząc słowo "Rom" - mówi autorka książki Angelika Kuźniak.
Stanisława Celińska w studiu Trójki podczas czytania Papuszy
Stanisława Celińska w studiu Trójki podczas czytania "Papuszy"Foto: Wojciech Dorosz/PR

Angelika Kuźniak – "Papusza” – od poniedziałku do piątku, o godz. 11.50.
"Papusza" – po cygańsku znaczy lalka. To Bronisława Wajs. Zmarła w 1987 roku. Pochowano ją 14 lutego na cmentarzu Świętego Józefa w Inowrocławiu, "z dala od cygańskich mogił".
Papusza: poetka, Cyganka, kukietka, romansiczka…>>>
Angelika Kuźniak jest reporterką, współpracującą z Gazetą Wyborczą, autorką m.in. książki, którą prezentowaliśmy w Trójce o Marlenie Dietrich oraz wywiadu z Hertą Muller. Jej reporterską opowieść o Papuszy – cygańskiej poetce - prezentujemy we fragmentach, tuż po pokazie filmu w reżyserii Krzysztofa Krauze na Festiwalu filmowym w Gdyni.

Antoni Pawlicki: dzięki "Papuszy" spełniło się moje marzenie>>>

Kos-Krauze o "Papuszy": nie chcieliśmy kręcić zwykłej biografii>>>

Krzysztof Krauze o "Papuszy": upodmiotowiliśmy Romów>>>
Tego typu prezentacja nie należy do łatwych, opowieść składa się bowiem z wielu cytatów z Papuszy, jej wypowiedzi, spisanych z wywiadów, także z jej listów. Trudno naśladować charakterystyczne brzmienie głosu Papuszy oraz artykułować jej pisownię, a one współtworzą specyfikę jej twórczości. W książce są wiersze Papuszy w obu wersjach, zarówno oryginalnej, jak i przełożonej przez Jerzego Ficowskiego.

Podjęliśmy jednak wyzwanie, wyłącznie dzięki temu, że pani Stanisława Celińska zgodziła się przeczytać fragmenty książki. Wydaje się, że tylko aktorka o takiej sile, mądrości i odwadze, jakie cechują panią Stanisławę, jest w stanie podołać temu wyzwaniu. Jest to kolejna artystka Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego( któremu to teatrowi Trójka patronuje ), z którą mamy przyjemność współpracować.

Lekturze towarzyszy – oczywiście – muzyka cygańska, bądź kojarzona z cygańską, ale kolejna trudna decyzja, dotyczyła zupełnie innej muzyki, jako "prowadzącej” opowieść o Papuszy. To Improvision. Dziękujemy więc Pani Stanisławie Celińskiej oraz muzykom za przyjęcie naszego zaproszenia.
Angelika Kuźniak – "Papusza” – od poniedziałku do piątku, o 11.50.
Zapraszamy:
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Mateusz Patyk, Janusz Deblessem. Autor filmu na stronie  oraz pomoc techniczno – organizacyjna – Wojciech Dorosz.

Stanisława
Stanisława Celińska i Barbara Marcinik, fot: W. Dorosz

Nasza lektura powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

 

 

/
Zobacz także

Czytaj także

Celińska: Nosowska płakała jak bóbr na Męskim Graniu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 10:20
- Męskie Granie to był szał. Jeszcze nie przeżyłam czegoś takiego... myślałam, że jestem Madonną, gwiazdą rocka. Byłam półprzytomna, publiczność dała mi tyle energii, że mi się zachciało żyć na nowo - mówiła Stanisława Celińska o swoim występie na warszawskim przystanku trasy.
rozwiń zwiń