X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Młodzież czyta więcej niż jej rodzice, ale...

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 15:00
Nastolatkowie czytają wszędzie: w domu, w szkole, na ulicy; od rana do wieczora. Jednak okazuje się, że czytanie-czytaniu nierówne.
Audio
  • Młodzież czyta więcej niż jej rodzice, ale... (Pokolenie Y/Trójka)
Młodzież czyta więcej niż jej rodzice, ale...
Foto: Glow Images/East News

Cały Internet opiera się na tekście. -Czytamy małe teksty, wpisy na blogach; to jednak raczej skanowanie tekstu niż prawdziwe czytanie - mówi dr Krzysztof Krejtz, psycholog Internetu z SWPS. Główna różnica polega na podaniu tekstu. Internet przyzwyczaił nas do tego, że tekst jest dzielony na małe części, które łatwo można zeskanować wzrokiem i zdecydować czy chcemy czytać dalej - wyjaśnia gość Gabi Darmetko. Czytając na papierze nie możemy po prostu przeskoczyć kilku stron.

- Czytanie tylko w internecie jest niebezpieczne, jeśli chodzi o umiejętność myślenia. - Czytanie linearne powoduje, że budujemy własne struktury wiedzy. Oznacza to, że nasz mózg koncentruje na tworzeniu obrazu i rozumieniu tekstu, to daje nam zdolności odtworzenia później przeczytanego fragmentu i zwerbalizowania go. Stąd problemy młodzieży z ekspresją werbalną, z powiedzeniem tego co myślą. Coraz częściej na zajęciach zdarza się, że student mówi: wiem, tylko nie wiem jak to powiedzieć - ocenia dr Elżbieta Widota, UW.

- Badania kanadyjskich neurobiologów wykazały, że gdy czytamy w sieci dużo aktywniejszy w mózgu jest ośrodek dot. podejmowania decyzji - mówi dr Krzysztof Krejtz. Nasz mózg wciąż zastanawia się, czy czytać dalej, podczas gdy obcujemy z powieścią staramy się dotrzeć do końca.

Na kolejne spotkanie z "Pokoleniem Y" zapraszamy w czwartek o godzinie 11.35.

Zobacz więcej na temat: internet KSIĄŻKA studenci

Czytaj także

"Pokolenie Y" - bycie offline jak wykluczenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 13:05
- Strach przed odcięciem internetu (FOMO) to problem z akceptacją braku kontroli, bo odcięcie od informacji powoduje, że nie wiemy, co się dzieje, co robią nasi znajomi - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

24 godziny bez sieci: jak wygląda życie offline

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:20
Większość z nas cały czas korzysta z Internetu, a bez telefonu nie wyobraża sobie życia. Jesteśmy w sieci, więc żyjemy - mawiają młodzi ludzie. Kiedy mamy przeżyć będąc "offline" robi się problem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie Y: to pokolenie kopiuj-wklej?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:30
Jest grupa studentów, która wyłącznie tak pracuje. Da się tak skończyć studia, jeśli prowadzący nie jest śledczym i nie stara się – mówi dr Elżbieta Widota, UW.
rozwiń zwiń