Młodzież czyta więcej niż jej rodzice, ale...

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 15:00
Nastolatkowie czytają wszędzie: w domu, w szkole, na ulicy; od rana do wieczora. Jednak okazuje się, że czytanie-czytaniu nierówne.
Audio
  • Młodzież czyta więcej niż jej rodzice, ale... (Pokolenie Y/Trójka)
Młodzież czyta więcej niż jej rodzice, ale...
Foto: Glow Images/East News

Cały Internet opiera się na tekście. -Czytamy małe teksty, wpisy na blogach; to jednak raczej skanowanie tekstu niż prawdziwe czytanie - mówi dr Krzysztof Krejtz, psycholog Internetu z SWPS. Główna różnica polega na podaniu tekstu. Internet przyzwyczaił nas do tego, że tekst jest dzielony na małe części, które łatwo można zeskanować wzrokiem i zdecydować czy chcemy czytać dalej - wyjaśnia gość Gabi Darmetko. Czytając na papierze nie możemy po prostu przeskoczyć kilku stron.

- Czytanie tylko w internecie jest niebezpieczne, jeśli chodzi o umiejętność myślenia. - Czytanie linearne powoduje, że budujemy własne struktury wiedzy. Oznacza to, że nasz mózg koncentruje na tworzeniu obrazu i rozumieniu tekstu, to daje nam zdolności odtworzenia później przeczytanego fragmentu i zwerbalizowania go. Stąd problemy młodzieży z ekspresją werbalną, z powiedzeniem tego co myślą. Coraz częściej na zajęciach zdarza się, że student mówi: wiem, tylko nie wiem jak to powiedzieć - ocenia dr Elżbieta Widota, UW.

- Badania kanadyjskich neurobiologów wykazały, że gdy czytamy w sieci dużo aktywniejszy w mózgu jest ośrodek dot. podejmowania decyzji - mówi dr Krzysztof Krejtz. Nasz mózg wciąż zastanawia się, czy czytać dalej, podczas gdy obcujemy z powieścią staramy się dotrzeć do końca.

Na kolejne spotkanie z "Pokoleniem Y" zapraszamy w czwartek o godzinie 11.35.

Zobacz więcej na temat: internet KSIĄŻKA studenci

Czytaj także

"Pokolenie Y" - bycie offline jak wykluczenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 13:05
- Strach przed odcięciem internetu (FOMO) to problem z akceptacją braku kontroli, bo odcięcie od informacji powoduje, że nie wiemy, co się dzieje, co robią nasi znajomi - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

24 godziny bez sieci: jak wygląda życie offline

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:20
Większość z nas cały czas korzysta z Internetu, a bez telefonu nie wyobraża sobie życia. Jesteśmy w sieci, więc żyjemy - mawiają młodzi ludzie. Kiedy mamy przeżyć będąc "offline" robi się problem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie Y: to pokolenie kopiuj-wklej?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:30
Jest grupa studentów, która wyłącznie tak pracuje. Da się tak skończyć studia, jeśli prowadzący nie jest śledczym i nie stara się – mówi dr Elżbieta Widota, UW.
rozwiń zwiń