Szef UOKiK Adam Jasser o problemach frankowiczów i bankach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 23:13
Gościem Salon Ekonomicznego Trójki i Dziennika Gazety Prawnej był prezes UOKiK Adam Jasser.
Audio
  • Gościem Salon Ekonomicznego Trójki i Dziennika Gazety Prawnej był prezes UOKiK Adam Jasser./Paweł Sołtys, Marek Tejchman/
Franki szwajcarskie
Franki szwajcarskieFoto: Depositphotos

Pytany o ranking banków, udzielających kredyty we frankach szwajcarskich mówi, że jeszcze nie wie, kiedy zostanie opublikowany, gdyż najpierw muszą spłynąć z banków informacje, które trzeba opracować.

Nadal są luki systemowe

Pytany, czy banki powinny same usuwać klauzule abuzywne z umów, odpowiada, że to jest kwestia luki systemowej polegającej na tym, że sąd unieważniając taką klauzulę, nie ma mocy, aby zaproponować klauzulę, która ją zastąpi. Rozwiązaniem byłby większy dialog między bankiem a klientami.

Za mały dialog z klientem, nieprzejrzystość ofert

Ten natomiast, wg szefa UOKiK, jest niewystarczający, na etapie oferty czy reklamy. Banki nie starają się wytłumaczyć klientom wszystkich ryzyk, kosztów, specyfiki produktów. Stąd można powiedzieć o nieprzejrzystości informacji dostarczanej przez banki.

Rola UOKiK i samoregulacji

Adam Jasser podczas rozmowy podkreślał rolę samoregulacji, czyli stosowania przepisów i dobrych praktyk przez banki. –W wielu wypadkach  wystarczyłoby, gdyby bank dopasował produkt do klienta, aby klienci nie wpadali w pułapki – mówi Jasser.

Adam
Adam Jasser, prezes UOKiK.

 

Wzmocnienie UOKiK

Jeśli chodzi o wzmocnienie UOKiK, to minister finansów zaproponował zawieszenie sprzedaży produktu finansowego, jeśli niesie on ryzyko wprowadzenia klientów w błąd. Będzie też możliwość przedłużenia przedawnienia w przypadku naruszenia zbiorowego interesu konsumentów oraz umożliwienie wygłaszania przez UOKiK tzw. poglądu istotnego w sprawie, przed sądami.

Jak poinformował szef UOKiK, zmiana ustawy wprowadzająca te pomysły, powinna nastąpić jeszcze w tej kadencji.

Banki powinny podzielić się skutkami wzrostu kursu franka z klientami

Adam Jasser uważa, że oferowanie kredytów we franku szwajcarskim było ze strony banków dużą nieostrożnością. Stąd, według niego, skutkami ostatniej aprecjacji kursu franka, banki powinny się podzielić. Poprzez restrukturyzację, wydłużenie okresu spłat. Tyle, że jak zauważa, to może nie wystarczyć.

Odnosząc się do zgłaszanych przez różne instytucje pomysłów dotyczących pomocy dla frankowiczów, uważa, że wszystkie powinny podlegać dokładnym obliczeniom i dyskusji np. w komitecie stabilizacji finansowej czy przez KNF.

Jednocześnie zauważa, że banki nadal z dużym dystansem podchodzą do kwestii podzielenia się odpowiedzialnością za powstałą sytuację.

Paweł Sołtys, Marek Tejchman, jk

Zobacz więcej na temat: frank szwajcarski UOKiK waluty

Czytaj także

Pomoc dla zadłużonych we frankach: krytyka planu KNF. "Nie wszystkim zadłużonym będzie się opłacać"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:14
Przewalutowanie kredytów na złotówki i umorzenie połowy różnicy między obecnym a zaciągniętym przez klienta kapitałem – takie rozwiązanie proponuje KNF dla zadłużonych w walutach obcych, w tym we frankach szwajcarskich. Ministerstwo Finansów analizuje propozycje. Analitycy zaś twierdzą, że to nierealne. Marek Belka mówi wprost: to pomysł Andrzeja Jakubiaka, nie KNF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF i UOKiK ws. kursu franka: będzie ranking banków najlepiej traktujących frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 21:45
Powstanie ranking banków najlepiej traktujących frankowiczów - zapowiedzieli w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek i szef UOKiK Adam Jasser. Podstawą do jego stworzenia będzie monitoring tego, jak banki wywiązują się z obietnic wobec osób posiadających kredyty we frankach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef UOKiK Adam Jasser ostro o bankach: przyczyniły się do kłopotów, nie tylko frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 07:48
Polski sektor finansowy nie potrafi się samoregulować, ocenił w radiowej Jedynce prezes UOKiK Adam Jasser. Świadczy o tym nie tylko sprawa kredytów we frankach, ale i tzw. polisolokat, czy pożyczek pozabankowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysły na franka: lista działań, zaleceń i pobożnych życzeń

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 14:50
Narasta lawina pomysłów na wsparcie dla frankowiczów, przytłoczonych nagłą zmianą kursu franka szwajcarskiego. Już 6 instytucji i urzędów przedstawiło swoje propozycje i zalecenia. Trwają narady i spotkania. Tymczasem frank szwajcarski, jak to mówią, „robi swoje” i szuka swojej ceny na rynku. Kosztuje już 3,96 zł, wg analityków, na koniec tego roku jego wartość obniży się jeszcze o 10 groszy.
rozwiń zwiń