Znamy finalistów Talentów Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 11:02
Przez trzy tygodnie będziemy prezentować sylwetki finalistów Talentów Trójki, a 20 czerwca spotykamy się w studiu im. Agnieszki Osieckiej na uroczystej gali, podczas której poznamy laureatów konkursu.
Audio
  • Agnieszka Obszańska o wyłanianiu finalistów Talentów Trójki w kategorii Sztuki wizualne (Do południa/Trójka)
  • Barbara Marcinik przedstawia fragment obrad jury Talentów Trójki w kategorii Teatr (Do południa/Trójka)
  • Ryszard Jaźwiński przedstawia finalistów Talentów Trójki w kategorii Film (Do południa/Trójka)
Znamy finalistów Talentów Trójki

Konkurs Talenty Trójki, organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

Diament Trójki dla Janusza Głowackiego >>>

W kategorii Teatr finaliści to:
- Agnieszka Skrzypczak, aktorka, urodzona w 1989  roku, absolwentka PWSFTiT w Łodzi.

- Mateusz Pakuła, dramatopisarz i dramaturg, urodzony w 1983 roku, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.
- Paweł Świątek, reżyser, urodzony w 1989 roku, student V roku reżyserii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.

Nad gronem jury teatralnego czuwa Baszka Marcinik, a obradowali: Ewelina Marciniak, laureatka 2012, reżyserka, jej spektakl "Amatorki" mknie jak strzała przez kolejne festiwale. W jury zasiadł w tym roku Rafał Królikowski, aktor oraz członkowie-seniorzy: Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru syrena w Warszawie i Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, stały przewodniczący jury.

W kategorii Film finaliści to:
- Grzegorz Zariczny, reżyser filmu "Gwizdek", który zdobył Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013.
- Aleksandra Terpińska z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, autorka filmu "Święto zmarłych",
- Katarzyna Wilk, studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jurorzy docenili jej animację "Bear Me".

Kategorię Film nadzoruje Ryszard Jaźwiński. - Udało mi się zgromadzić do pracy w konkursie Talenty Trójki w kategorii film znakomitych jurorów - zapowiadał. Obradowali : ubiegłoroczny laureat Talentów Trójki – Piotr Złotorowicz, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, który otrzymał nagrodę za film "Smolarze" i profesjonaliści: aktorka Agata Kulesza, operator filmowy Michał Englert oraz reżyser Marcin Krzyształowicz.

Agnieszka Obszańska mówiła w audycji "Do południa", że ilość zgłoszeń w kategorii Sztuki wizualne była rekordowa, wpłynęło ich ponad 50. - Ogromnie się cieszę, że przychodzi tyle prac i propozycji, szczególnie, że to chyba najbardzej hermetyczna dziedzina wśród tych trzech - stwierdziła.

Finaliści wybrani w kategorii Sztuki wizualne:

- Agata Wawryniuk, scenografka i rysowniczka. 2 lata temu ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu z dyplomem z projektowania graficznego i grafiki intermedialnej. Pasjonuje się różnymi wizualnymi formami opowiadania. Od prób maksymalnie zwięzłej wypowiedzi w plakacie, przeszła przez rozbudowane kolażowe ilustracje, krótkie komiksy do ponad stustronicowej powieści graficznej.
Jej debiutancki album komiksowy “Rozmówki polsko-angielskie” został bardzo dobrze przyjęty i doceniony w świecie komiksu.
Oprócz tworzenia komiksów aktywnie działa dla promocji tego medium w Polsce.

- Krzysztof Maniak, bardzo młody, a już wyjątkowo intrygujący artysta. Studiował na Wydziale Grafiki ASP Kraków, a od roku akademickiego 2010/11 na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Zajmuje się filmem wideo, fotografiką, performancem i poezją.
- Dominik Ritszel. Studiuje Grafikę Warsztatową na V roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich pracach porusza się pomiędzy filmem a video-artem. Interesują go wszelkie formy obrazowania, tworzenia narracji dotyczące tych dziedzin. Często pojawiający się motyw w jego pracach, to pusty pejzaż, lub anonimowa przestrzeń.

Sztuki wizualne to domena Agnieszki Obszańskiej, wraz z nią nadesłane zgłoszenia oceniali: laureat z ubiegłego roku Stefan Kornacki, Sebastian Cichocki, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Łukasz Gorczyca, krytyk i Mikołaj Grospierre, artysta-fotograf.

Magda Jethon: wszyscy laureaci Talentów Trójki odnoszą sukcesy

Sylwetki finalistów prezentować będziemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury", "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR.
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki.Czytaj także

"Wiele moich przedstawień powstało dzięki Talentom Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:30
- Myślę, że wszyscy laureaci Talentów Trójki mówią to samo: że jesteśmy zupełnie inaczej przyjmowani, telefony zaczynają do nas naprawdę dzwonić - mówiła Ewelina Marciniak, ubiegłoroczna laureatka konkursu w kategorii Teatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finalista Talentów Trójki: od "Opowieści z chłodni" do historii ze sklepu z dywanami

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:32
Grzegorz Jaroszuk, finalista Talentów Trójki w 2011 roku, zdobył wiele nagród za swój film dyplomowy "Opowieści z chłodni". Właśnie skończył pracę nad scenariuszem do swojego debiutanckiego filmu pełnometrażowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Topa w filmie finalisty "Talentów Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 17:58
"Kebab i Horoskop" jest to debiutem reżyserskim Grzegorza Jaroszuka. Film opowiada historię dwóch specjalistów od marketingu, którzy starają się pomóc szefowi sklepu z dywanami sprzedać ich jak najwięcej.
rozwiń zwiń