Talenty Trójki: Krzysztof Maniak, balansujący między mediami

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 19:40
- Często zadaję sobie pytanie, jak dużo jest w moich działaniach performancu, a ile kreacji, którą dopiero później dopowiadam nawet w postprodukcji - opowiadał Krzysztof Maniak, jeden z finalistów Talentów Trójki w kategorii sztuki wizualne.
Audio
  • Talenty Trójki: Krzysztof Maniak, balansujący między mediami (Radiowy dom kultury/Trójka)
Talenty Trójki: Krzysztof Maniak, balansujący między mediami
Foto: Krzysztof Maniak/kadr z filmu

Jak dodaje inspiruje go także fotografika jako migawka pamięci, która pozostaje w naszej głowie i przywołuje pewne wspomnienia

23-letni artysta studiował na Wydziale Grafiki ASP Kraków, a od roku akademickiego 2010/11 na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Zajmuje się filmem wideo, fotografiką, performancem i poezją. Tą ostatnią traktuje jednak jako przedłużenie kamery. - Gdy jej nie mam przy sobie, piszę. To krótkie formy zbliżone do haiku, notatki, szkice, które pomagają mi zrozumieć, co mnie otacza - opowiadał artysta w "Radiowym domu kultury".

- Tematem moich prac jest gest, rytuał, schowanie postaci ludzkiej, ukrycie aktywności człowieka w kontekście natury. Odwołuję się do czasu i przestrzeni, co także było tematem mojej pracy dyplomowej. Kolejnym ważnym dla mnie aspektem jest wyjście w plener, kiedy zamiast sztalug biorę statyw i kamerę, którą ustawiam i rejestruje moją aktywność, która nigdy nie jest zaplanowana. Pod wpływem impulsu wykonuję gest , który w danym kontekście przyjmuje nowe znaczenie - mówił Krzysztof Maniak.

Ścieżki from krzysztof maniak on Vimeo.

Konkurs Talenty Trójki , organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

W tej ostatniej kategorii do finału zakwalifikowano oprócz Krzysztofa Maniaka, także scenografkę i rysowniczkę Agatę Wawryniuk i Dominika Ritszela .

Tu znajdziesz więcej informacji o Talentach Trójki >>>

Sylwetki finalistów prezentujemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury" , "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński . Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR .
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki .

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Talenty Trójki

Czytaj także

Znamy finalistów Talentów Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 11:02
Przez trzy tygodnie będziemy prezentować sylwetki finalistów Talentów Trójki, a 20 czerwca spotykamy się w studiu im. Agnieszki Osieckiej na uroczystej gali, podczas której poznamy laureatów konkursu.
rozwiń zwiń