Łazik z Polski rusza na podbój USA i Marsa

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 08:05
Jakub Maliszewski, Robert Bałdyga - studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali łazika marsjańskiego, z którym jeszcze w maju wystartują w prestiżowych zawodach w USA. Młodzi ludzie są pewni siebie i pełni optymizmu.
Audio
  • Jakub Maliszewski i Robert Bałdyga o konstrukcji łazika Hyperion (Zapraszamy do Trójki- ranek)
Piotr Ciura prezentuje łazika Hyperion
Piotr Ciura prezentuje łazika Hyperion Foto: mart. prom./facebook.com/pages/Wydział-Mechaniczny-Politechniki-Białostockiej

Łazik marsjański Hyperion powstał na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Jego autorzy wezmą tam udział w zawodach University Rover Challenge na pustyni w Utah. Sonda zmierzy się w trudnych warunkach pustynnych z podobnymi maszynami stworzonymi przez drużyny z całego świata.

Zawody University Rover Challenge są jednymi z najbardziej prestiżowych studenckich konkursów robotycznych na świecie. W skład zespołu sędziów oceniających przebieg zawodów wchodzą m.in. przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA.

Młodzi Polacy wierzą w sukces. Jak przekonują, łazik może poruszać się w trudny i bardzo trudnym terenie, w którym nawet człowiek miałby problem z przemieszczaniem. Może też podnosić obiekty i pokazuje co się dzieje dookoła.

Co ważne, studenci potrafią chwalić się swoimi osiągnięciami. Optymizm ich motywuje i - jak mówią - dużo osób idzie w ich ślady. Dodają też, że obserwując młodsze pokolenia konstruktorów są dobrej myśli, bo "jest zapał i chęć do pracy, nie wszyscy siedzą na Facebooku”.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk. A sukces Jakuba Maliszewskiego i  Roberta Bałdygi to doskonały przykład na to, że "Orzeł może”.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Zobacz więcej na temat: kosmos Orzeł może robotyka

Czytaj także

Skuty lodem kraj pięknych kobiet. Czego Portugalczycy nie wiedzą o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 13:20
- Postrzegani jesteśmy jako katolicy nie wylewających za kołnierz. Polacy - jak doskonale wiadomo w Portugalii - słabo grają w piłkę nożną, choć nasz kraj dał światu: Juskowiaka i Bońka i Młynarczyka - relacjonuje z Lizbony portugalska korespondentka Polskiego Radia, Adriana Bąkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy idolami młodych Niemców

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 17:30
Ten fenomen możliwy stał się dzięki Robertowi Lewandowskiemu, Jakubowi Błaszczykowi i Łukaszowi Piszczkowi, grającym w Borussii Dortmund. – Moim zdaniem jak nikt inny są symbolem rzetelnego, ciężko pracującego i odnoszącego sukcesu Polaka - mówi berliński korespondent Polskiego Radia Wojciech Szymański.
rozwiń zwiń