Polska jest potęgą motoryzacyjną! To nie żart

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:36
- Mało kto o tym wie i nie rozumiem, dlaczego się tym nie chwalimy – mówił w Trójce Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Audio
  • Joanna Mielewczyk w ramach akcji "Orzeł może" sprawdziła, jakie polskie produkty mają szansę podbić świat (Do południa/ Trójka)
Polska jest potęgą motoryzacyjną To nie żart
Foto: Glow Images/East News

W ramach akcji "Orzeł może” sprawdziliśmy, co jest naszym skarbem narodowym, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Okazało się, że obcokrajowcy szczególnie cenią sobie naszą dziką – ich zdaniem - przyrodę. Fotograf  Jacek Bonecki podkreśla, że wyjątkowo ujmujące dla turystów są m.in. "okolice Białowieży, gdzie mamy pozostałości prawdziwej puszczy".

Czym jeszcze możemy podbijać świat? Zdecydowanie kuchnią! Restaurator Maciej Nowicki, który w pracy odkrywa kuchnię staropolską tłumaczy, że wyjątkowo dobre mamy nie tylko potrawy, ale też same produkty. – Bardzo się ucieszyłem, kiedy w jednym z modnych miejsc w stolicy zobaczyłem nazwę perduty, czyli jaja w koszulkach. To oznacza, że także terminologia kuchni staropolskiej się przebija. I bardzo dobrze – dodał Maciej Nowicki.

I wreszcie przemysł. Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego podkreśla, że na sukces mamy szczególnie szanse w niszowych produktach. – Wszyscy pytają na przykład o liczbę wyprodukowanych samochodów, a mało kto zdaje sobie sprawę, że jesteśmy potentatem w produkcji części zamiennych. Produkujemy tapicerki, układy elektryczne i układy chłodzenia, czyli wszystko, co później w eksploatacji jest bardzo potrzebne – podkreślał Krzysztof Przybył.

Jakie jeszcze gałęzie przemysłu są w Polsce wysokiej jakości i bardzo dochodowe? Między innymi o tym można usłyszeć w materiale przygotowanym przez Joannę Mielewczyk.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Zobacz więcej na temat: Orzeł może przemysł

Czytaj także

Skuty lodem kraj pięknych kobiet. Czego Portugalczycy nie wiedzą o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 13:20
- Postrzegani jesteśmy jako katolicy nie wylewających za kołnierz. Polacy - jak doskonale wiadomo w Portugalii - słabo grają w piłkę nożną, choć nasz kraj dał światu: Juskowiaka i Bońka i Młynarczyka - relacjonuje z Lizbony portugalska korespondentka Polskiego Radia, Adriana Bąkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy idolami młodych Niemców

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 17:30
Ten fenomen możliwy stał się dzięki Robertowi Lewandowskiemu, Jakubowi Błaszczykowi i Łukaszowi Piszczkowi, grającym w Borussii Dortmund. – Moim zdaniem jak nikt inny są symbolem rzetelnego, ciężko pracującego i odnoszącego sukcesu Polaka - mówi berliński korespondent Polskiego Radia Wojciech Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazik z Polski rusza na podbój USA i Marsa

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 08:05
Jakub Maliszewski, Robert Bałdyga - studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali łazika marsjańskiego, z którym jeszcze w maju wystartują w prestiżowych zawodach w USA. Młodzi ludzie są pewni siebie i pełni optymizmu.
rozwiń zwiń