"Jak się myśli pozytywnie, można wszystko osiągać"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:28
- Myślę, że moja misja w Polsce to uświadomić ludziom, że mogą być mocniejsi, szczęśliwsi, że pozytywność nie znaczy, że muszą być tylko optymistyczni - mówi dr John Ryder, urodzony i mieszkający w Stanach naukowiec, Polak, mocno związany z Polską.
Audio
  • Psycholog pozytywny dr John Ryder: Jak się myśli pozytywnie, można wszystko osiągać (Orzeł może)
Akcja Orzeł może w Warszawie
Akcja "Orzeł może" w WarszawieFoto: Fot.: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Psycholog pozytywny dr John Ryder odwiedził nasz kraj z okazji Międzynarodowej Konferencji Psychologii Pozytywnej. - Moi rodzice są Polakami i zawsze trochę mówiłem po polsku. Uważam, że to jest dalej moja kultura, mój świat. Zawsze byłem dumny, że jestem Polakiem - opowiada rozmówca Joanny Mielewczyk.

Psycholog analizuje sytuację gospodarczą w Polsce i przekonuje, że właśnie teraz jest najlepszy okres na rozwój zawodowy i osobisty. - Przyjechałem tutaj, żeby iść w ślady Mikołaja Kopernika. Kopernik zlikwidował największą iluzję, że Słońce się rusza, a my nie. Kopernik wyliczył, że jest odwrotnie. Tak samo uważam, że część naszych kłopotów w Polsce jest iluzją - mówi dr John Ryder i podkreśla, że Polacy często postrzegają siebie jako pesymistów, a to jest złe określenie.

Wanda i Orzeł Biały, czyli Polacy w Ameryce Południowej

- Polacy są zbyt ostrożni. Nauczyli się być ostrożni ze względu na historię i doświadczenia czasów wojny - wyjaśnia psycholog. Jakie polskie cechy narodowe mogą być zdaniem eksperta wykorzystane w walce przeciwko pesymistycznemu spojrzeniu na świat? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

 

Zobacz więcej na temat: Orzeł może psychologia

Czytaj także

Jak nauczyć się optymizmu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:00
Hasło mówiące, że optymiści mają łatwiej, to nie tylko wytarty frazes. Okazuje się, że oni naprawdę lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu. Co ważne, takiego podejścia do życia można się nauczyć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieńmy kulturę narzekania na kulturę afirmacji!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:29
Radosław Kaczan, psycholog podejrzewa, że Polacy mogą narzekać z powodu... atawistycznego lęku. - Może boją się kusić los. Nie chcą powiedzieć, że wszystko jest dobrze, w obawie, że za chwilę się to zawali - mówi Radosław Kaczan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeł może... rodzice tym bardziej potrafią zaszczepić optymizm w dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 10:35
- Każdy z nas, jeżeli jest rodzicem powinien zapytać siebie czego w ciągu dnia nasze dziecko słyszy więcej: pochwał czy może więcej negatywnych rzeczy - mówi Jolanta Bylica, psycholog.
rozwiń zwiń