Idąc na wojnę z emocjami. Dorociński i Kijowska na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 06:08
Julia Kijowska to jedna z piątki aktorów nominowanych w tym roku do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Artystka została doceniona za rolę w filmie "Miłość". Czy z Julią o "Miłości" można rozmawiać bez końca?
Audio
  • Dorociński i Kijowska na dużym ekranie (Trójka/ Fajny filmy)
Aktorka Julia Kijowska, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2013 za rolę w filmie Miłość. Główną ideą nagrody jest wyłonienie młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością.
Aktorka Julia Kijowska, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2013 za rolę w filmie "Miłość". Główną ideą nagrody jest wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością".Foto: PAP/Jakub Kamiński

"Miłość" to historia kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich wzajemne uczucie. Początkowo ufni i otwarci, potem zagubieni i coraz bardziej oddalający się od siebie bohaterowie zmuszeni są postawić sobie niezwykle ważne pytania. Czy chcą się wszystkim dzielić i czy wszystko powinni wiedzieć? Jak wiele są w stanie wytrzymać i co teraz oznacza dla nich słowo "kochać"?

- Miło mi jest teraz do tego wracać, bo emocje już opadły. Jest moim ważnym doświadczeniem i miłym wspomnieniem - opowiada Julia Kijowska. Aktorka doceniła pracę w filmie, ze względu na spotkanie ze Sławomirem Fabickim i Marcinem Dorocińskim. - Obu ich lubię, ale przede wszystkim było to dla mnie ważne spotkanie zawodowe. Sporo się od nich nauczyłam i bardzo zaskoczyło mnie w jaki inny sposób patrzy na mnie i myśli o tej postaci Sławek Fabicki - opowiada Julia Kijowska.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
Reżyser był niezwykle konsekwentny, przygotowany i precyzyjny w zadaniach, które wyznaczał aktorom, zaś Marcin Dorociński okazał się partnerem, z którym aktorka "miała ochotę iść na wojnę". - Czułam ogromną wdzięczność, że to właśnie z nim na tę wojnę poszłam. Siłowaliśmy się ze swoimi emocjami, wstydem, przekraczaniem siebie, naturalnych barier i badaniem tego, co się dzieje - opowiada.
Aktorka dodaje, że zadania były bardzo emocjonalne i krojone na zwykłego człowieka, co znaczyło, że miarę należy zdejmować z samego siebie. Z tego powodu aktorzy byli dla siebie nawzajem czułymi partnerami. - Oddaliśmy sobie wspólnie najlepsze duble za kamerą, bo z równym oddaniem i równie intensywnie pracowaliśmy po prostu dla siebie. To było bardzo ważne - mówi Kijowska.
Julia Kijowska wystąpi z Marcinem Dorocińskim w filmie Jana Jakuba Kolskiego, który nosi roboczy tytuł "Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata". - To nieoczywiste, trochę śmieszne, trochę straszne kino. Mam nadzieję, poruszające - podkreśla aktorka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ryszard Jaźwiński.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do poniedziałku do czwartku o 10.45.

Przypomnij sobie, kto otrzymał Oscary za 2013 rok.

(sm)

Czytaj także

Martin Scorsese: fascynuje mnie motyw zdrady

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 16:00
- Zdrada czyjegoś zaufania, szczególnie dotycząca osób, które są sobie bardzo bliskie, niezależnie czy chodzi o małżeństwo, czy o rodzinę. Motyw zdrady przewija się przez wszystkie moje filmy - mówi Martin Scorsese, nominowany do Oscara za film "Wilk z Wall Street".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Berus: brak doświadczeń aktorskich zadziałał na plus

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 11:34
- Miałam być sobą - opowiada Magdalena Berus o postaci, którą wykreowała w filmie Katarzyny Rosłaniec "Bejbi blues". Aktorka - jedna z pięciorga artystów nominowanych do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego - była gościem audycji "Fajny film".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe kina - tam spotyka się ludzi z pasją

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 15:00
- Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie: co to jest małe kino. Bez wątpienia jest to kino, które ma swoja atmosferę i klimat - mówią zgodnie Anna Koc-Wittels i Anna Brzezińska-Czerska, współautorki raportów "W małym kinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Witaj w Klubie" - tego filmu nie wolno przegapić

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 05:45
- Myślę, że ta produkcja z paru powodów może, a wręcz powinna zdobyć dużą widownię w Polsce. Film dotyka problemów bardzo nam bliskich - mówi o "Witaj w Klubie" krytyk Magda Sendecka. Oscarami za role w tym filmie zostali nagrodzeni Matthew McConaughey oraz Jared Leto.
rozwiń zwiń