Trójka w Bhutanie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 19:39
W podróż do najszczęśliwszego królestwa świata zaprasza Paweł Drozd.
Twierdza-klasztor w Punakha
Twierdza-klasztor w PunakhaFoto: Paweł Drozd

Bhutan. Niewielkie królestwo w Himalajach Wysokich wciśnięte między potężnych sąsiadów: Indie i Chiny. Jeszcze w 1974 roku kraj ten był szczelnie zamknięty przed obcymi. Do dzisiaj żywe są tu wielowiekowe buddyjskie tradycje i wierzenia, nad miastami górują potężne twierdze-klasztory, niegdyś siedziba wielkich myślicieli i władców, a lasy i góry pełne są bóstw, które zawsze można prosić o pomyślność i wstawiennictwo.

Czterdzieści lat temu, gdy król Bhutanu ogłosił, że jego kraj zamiast Produktu Krajowego Brutto będzie mnożył Szczęście Narodowe Brutto, nikt nie brał jego słów poważnie. Dzisiaj ta odważna idea znajduje coraz większe zrozumienie w świecie współczesnej ekonomii, a Bhutan zachwyca tych, którzy mają szansę odwiedzić to ponoć najszczęśliwsze królestwo świata. Tutaj czas biegnie swoim własnym, niespiesznym rytmem.

Relacje z Bhutanu we wtorek, 17 grudnia, w audycjach: "Zapraszamy do Trójki - ranek" (6.00-9.00), "Do południa" (9.00-12.00), "Zapraszamy do Trójki - popołudnie" (16.00-19.00).

Zapraszam, Paweł Drozd

Zobacz więcej na temat: bhutan Paweł Drozd

Czytaj także

Bienvenido a Chile! Trójka na drugim końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 13:55
- Chile ma to szczęście, że posiada wszystko. Na północy najsuchszą pustynię świata Atacama, w centrum kosmopolityczne miasta i Wyspę Wielkanocną, na południu mnóstwo jezior, zieleni i lodowce - mówi jedna z rozmówczyń Trójkowych reporterów, którzy postanowili odwiedzić Chile.
rozwiń zwiń