Andrzej Turski patronem studia emisyjnego radiowej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:09
Studiu emisyjnemu Programu III nadane zostało imię zmarłego w grudniu 2013 roku dziennikarza, byłego redaktora naczelnego Programu III Polskiego Radia - Andrzeja Turskiego.
Audio
  • Andrzej Turski patronem studia emisyjnego radiowej Trójki
Urszula Chincz, córka Andrzeja Turskiego, wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy studiu emisyjnym Trójki
Urszula Chincz, córka Andrzeja Turskiego, wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy studiu emisyjnym Trójki Foto: PAP/Jakub Kamiński
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali wspólnie: córka Andrzeja Turskiego - Urszula Chincz, prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski oraz dyrektor Programu III Magda Jethon.

Andrzej Turski w Polskim Radiu - wyjątkowe nagrania i zdjęcia >>>

Andrzej Turski był redaktorem naczelnym Programu III Polskiego Radia w latach 1982-1983. Tablica pamiątkowa znajduje się przy studiu emisyjnym M2, w budynku przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie.

Jak tłumaczyła Magda Jethon, pomysł nadania imienia Andrzeja Turskiego studiu emisyjnemu Trójki powstał właściwie natychmiast i został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez zespół radia. - Uważamy, że ludzi mądrych, dobrych, szlachetnych i profesjonalnych należy jak najdłużej zachować w pamięci. Sądzimy, że w ten sposób Andrzej Turski, niezapomniany były dyrektor Trójki, wróci na Myśliwiecką, bo tu jest jego miejsce - powiedziała podczas uroczystości dyrektor Programu III Polskiego Radia.

Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski powiedział natomiast, że czuje się ogromnie wyróżniony faktem, że wspólnie z córką Andrzeja Turskiego, Urszulą Chińcz może odsłonić tablicę poświęconą pamięci redaktora. - Podziwiałem go przez całe swoje zawodowe życie, zresztą nie tylko ja. Podziwialiśmy go wszyscy, którzy mieliśmy okazję z nim współpracować i obserwować go przy pracy. Podziwiali go także słuchacze - podkreślił.

Andrzej Siezieniewski dodał, że Turski miał wyjątkowy dar, czyli niezwykle bujną wyobraźnię radiową, która podpowiadała mu fantastyczne pomysły. - Ale miał także coś więcej: potrafił te pomysły samodzielnie realizować, co u pomysłodawców jest cechą bardzo rzadką. Pomysły Andrzeja przetrwały do dzisiaj i uchodzą za kanon działalności radiowej. Niech ta uroczystość będzie swego rodzaju hołdem złożonym temu wybitnemu twórcy i podziękowaniem za to, że mogliśmy pracować razem z nim - mówił Siezieniewski.

Dziennikarskie wspomnienie Andrzeja Turskiego >>>

Córka Andrzeja Turskiego - Urszula Chińcz mówiła z kolei, że w ostatnich dniach usłyszała bardzo dużo opowieści o ojcu, zwłaszcza z czasów, gdy był dyrektorem w Trójce. - Chciałam jednak opowiedzieć krótką historię z 1975 roku, kiedy tata został najmłodszym szefem redakcji w całym Polskim Radiu. To była Redakcja Młodzieżowa. Miał wtedy 32 lata. Poszedł do swojej mamy, żeby to uczcić przy obiedzie. Babcia podała obiad, przyjęła wszystko spokojnie. Potem włączyła telewizor i akurat była relacja z Konkursu Chopinowskiego. Wygrał młody Krystian Zimmerman. Babcia ogląda i mówi: no, widzisz Andrzej, ludzie to mają dzieci. Myślę, że dziś babcia byłaby bardzo, bardzo dumna. Trójko, dziękuję! - powiedziała Urszula Chińcz.

Po uroczystości nadania imienia Andrzeja Turskiego studiu emisyjnemu M2, w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił zespół Perfect. Z muzykami na scenie gościnnie pojawiła się także Patrycja Markowska.

Perfect
Perfect

Andrzej Turski zmarł w grudniu ubiegłego roku. Od końca lat 60. związany był z Polskim Radiem. Zaczął w Redakcji Młodzieżowej, której w latach 70. został kierownikiem, a następnie redaktorem naczelnym. Od 1982 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III, a od 1983 roku - dyrektora-redaktora naczelnego Programu I Polskiego Radia.

Nadając studiu emisyjnemu M2 imię Andrzeja Turskiego, zespół radiowej Trójki pragnął uhonorować pamięć wspaniałego Kolegi i Przyjaciela, twórcy nowoczesnego kształtu trójkowej anteny. Program III zawdzięcza Andrzejowi Turskiemu audycje cieszące się niezmienną popularnością słuchaczy - "Zapraszamy do Trójki" czy " Lista Przebojów Programu 3". Wśród pracowników Trójki jest wiele osób, które wspominają współpracę z Andrzejem Turskim jako najbardziej inspirujące chwile w swoim życiu zawodowym. Postawa Andrzeja Turskiego w czasie, kiedy sprawował funkcję redaktora naczelnego Trójki, jest powszechnie uznawana jako bardzo odpowiedzialna i odważna. "Szacunek" - to słowo, które powtarza się, gdy dziennikarze Programu 3 wspominają go jako szefa, nauczyciela sztuki radiowej, Przyjaciela.

(mp/ ei)

Czytaj także

W Warszawie pożegnano dziennikarza Andrzeja Turskiego. "Zawsze go podziwiałem"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:29
Andrzej Turski, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, zmarł 31 grudnia w wieku 70 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Andrzeja Turskiego. Jego głos poruszał sumienia i myśli

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:11
Wybitny dziennikarz radiowy i telewizyjny zmarł 31 grudnia. Miał 70 lat. Został pochowany 7 stycznia 2014 roku w rodzinnym grobie w Słomczynie pod Warszawą. Msza żałobna odbyła się w sanktuarium pw św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie.
rozwiń zwiń