X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Turski patronem studia emisyjnego radiowej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:09
Studiu emisyjnemu Programu III nadane zostało imię zmarłego w grudniu 2013 roku dziennikarza, byłego redaktora naczelnego Programu III Polskiego Radia - Andrzeja Turskiego.
Audio
  • Andrzej Turski patronem studia emisyjnego radiowej Trójki
Urszula Chincz, córka Andrzeja Turskiego, wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy studiu emisyjnym Trójki
Urszula Chincz, córka Andrzeja Turskiego, wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy studiu emisyjnym Trójki Foto: PAP/Jakub Kamiński
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali wspólnie: córka Andrzeja Turskiego - Urszula Chincz, prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski oraz dyrektor Programu III Magda Jethon.

Andrzej Turski w Polskim Radiu - wyjątkowe nagrania i zdjęcia >>>

Andrzej Turski był redaktorem naczelnym Programu III Polskiego Radia w latach 1982-1983. Tablica pamiątkowa znajduje się przy studiu emisyjnym M2, w budynku przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie.

Jak tłumaczyła Magda Jethon, pomysł nadania imienia Andrzeja Turskiego studiu emisyjnemu Trójki powstał właściwie natychmiast i został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez zespół radia. - Uważamy, że ludzi mądrych, dobrych, szlachetnych i profesjonalnych należy jak najdłużej zachować w pamięci. Sądzimy, że w ten sposób Andrzej Turski, niezapomniany były dyrektor Trójki, wróci na Myśliwiecką, bo tu jest jego miejsce - powiedziała podczas uroczystości dyrektor Programu III Polskiego Radia.

Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski powiedział natomiast, że czuje się ogromnie wyróżniony faktem, że wspólnie z córką Andrzeja Turskiego, Urszulą Chińcz może odsłonić tablicę poświęconą pamięci redaktora. - Podziwiałem go przez całe swoje zawodowe życie, zresztą nie tylko ja. Podziwialiśmy go wszyscy, którzy mieliśmy okazję z nim współpracować i obserwować go przy pracy. Podziwiali go także słuchacze - podkreślił.

Andrzej Siezieniewski dodał, że Turski miał wyjątkowy dar, czyli niezwykle bujną wyobraźnię radiową, która podpowiadała mu fantastyczne pomysły. - Ale miał także coś więcej: potrafił te pomysły samodzielnie realizować, co u pomysłodawców jest cechą bardzo rzadką. Pomysły Andrzeja przetrwały do dzisiaj i uchodzą za kanon działalności radiowej. Niech ta uroczystość będzie swego rodzaju hołdem złożonym temu wybitnemu twórcy i podziękowaniem za to, że mogliśmy pracować razem z nim - mówił Siezieniewski.

Dziennikarskie wspomnienie Andrzeja Turskiego >>>

Córka Andrzeja Turskiego - Urszula Chińcz mówiła z kolei, że w ostatnich dniach usłyszała bardzo dużo opowieści o ojcu, zwłaszcza z czasów, gdy był dyrektorem w Trójce. - Chciałam jednak opowiedzieć krótką historię z 1975 roku, kiedy tata został najmłodszym szefem redakcji w całym Polskim Radiu. To była Redakcja Młodzieżowa. Miał wtedy 32 lata. Poszedł do swojej mamy, żeby to uczcić przy obiedzie. Babcia podała obiad, przyjęła wszystko spokojnie. Potem włączyła telewizor i akurat była relacja z Konkursu Chopinowskiego. Wygrał młody Krystian Zimmerman. Babcia ogląda i mówi: no, widzisz Andrzej, ludzie to mają dzieci. Myślę, że dziś babcia byłaby bardzo, bardzo dumna. Trójko, dziękuję! - powiedziała Urszula Chińcz.

Po uroczystości nadania imienia Andrzeja Turskiego studiu emisyjnemu M2, w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił zespół Perfect. Z muzykami na scenie gościnnie pojawiła się także Patrycja Markowska.

Perfect
Perfect

Andrzej Turski zmarł w grudniu ubiegłego roku. Od końca lat 60. związany był z Polskim Radiem. Zaczął w Redakcji Młodzieżowej, której w latach 70. został kierownikiem, a następnie redaktorem naczelnym. Od 1982 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III, a od 1983 roku - dyrektora-redaktora naczelnego Programu I Polskiego Radia.

Nadając studiu emisyjnemu M2 imię Andrzeja Turskiego, zespół radiowej Trójki pragnął uhonorować pamięć wspaniałego Kolegi i Przyjaciela, twórcy nowoczesnego kształtu trójkowej anteny. Program III zawdzięcza Andrzejowi Turskiemu audycje cieszące się niezmienną popularnością słuchaczy - "Zapraszamy do Trójki" czy " Lista Przebojów Programu 3". Wśród pracowników Trójki jest wiele osób, które wspominają współpracę z Andrzejem Turskim jako najbardziej inspirujące chwile w swoim życiu zawodowym. Postawa Andrzeja Turskiego w czasie, kiedy sprawował funkcję redaktora naczelnego Trójki, jest powszechnie uznawana jako bardzo odpowiedzialna i odważna. "Szacunek" - to słowo, które powtarza się, gdy dziennikarze Programu 3 wspominają go jako szefa, nauczyciela sztuki radiowej, Przyjaciela.

(mp/ ei)

Czytaj także

W Warszawie pożegnano dziennikarza Andrzeja Turskiego. "Zawsze go podziwiałem"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:29
Andrzej Turski, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, zmarł 31 grudnia w wieku 70 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Andrzeja Turskiego. Jego głos poruszał sumienia i myśli

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:11
Wybitny dziennikarz radiowy i telewizyjny zmarł 31 grudnia. Miał 70 lat. Został pochowany 7 stycznia 2014 roku w rodzinnym grobie w Słomczynie pod Warszawą. Msza żałobna odbyła się w sanktuarium pw św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie.
rozwiń zwiń