X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kawiarnia, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:47
To będzie opowieść o narodzinach marzenia i o tym, jak to marzenie się (o dziwo) realizuje.
Fragment okładki książki Renaty Putzlacher W kawiarni Avion, której nie ma
Fragment okładki książki Renaty Putzlacher "W kawiarni Avion, której nie ma"Foto: mat. promocyjne

Egzotyczny kwiat na bagnie, czyli magiczna kawiarnia Avion

We wczesnych latach 30. ubiegłego wieku w Cieszynie stanął nad Olzą nowoczesny budynek kawiarni, zaprojektowany przez wybitnego słowackiego architekta, Michala Scheera. Po siedmiu latach, na początku wojny, budynek został zniszczony, a jego właścicielka, Rozalia Wiesner, zginęła w Auschwitz.
Po wielu latach kawiarnię Avion zauważyła na przedwojennej pocztówce mieszkająca w Czeskim Cieszynie polska poetka. Przez ten czas wyrosła tam budka strażnicza - na Olzie wyznaczono polsko-czechosłowacką granicę. Zafascynowana nieistniejącym budynkiem, poetka założyła wraz z czeskimi i polskimi przyjaciółmi (był wśród nich popularny dziś w Polsce bard Jaromir Nohavica) kabaret pod nazwą "Kawiarnia Avion, której nie ma".

Avion, kawiarnia której nie ma - reportaż w Trójce >>>

Minęły kolejne lata i w tym samym miejscu stanęła współczesna budowla, nawiązująca kształtem do tamtej, a ową poetkę poproszono o stworzenie koncepcji kawiarni literackiej i czytelni, która się tam znalazła - początkowo, ze względów prawnych, pod nazwą Noiva (Avion - na wspak), a dziś jako Avion.
O tej dziwnej historii, o pograniczu polsko-czeskim, o historii przodków, która za nic nie chce się zmieścić w schematach myślenia o "czystych" narodach, o budowaniu własnej tożsamości opowiada wydana pięknie książka Renaty Putzlacher "W kawiarni Avion, której nie ma" . A my będziemy w dzisiejszym " Klubie Trójki " gościć autorkę.

Zapraszamy we wtorek, 21 stycznia, o godz. 21.05.

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski