Outsiderka?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 11:57
Pani profesor Małgorzata Szpakowska pojawiła się na Uniwersytecie Warszawskim, kiedy studiowałem. Była już znana jako autorka ważnej książki o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu. Od wzmianki o jej procesie zaczyna się "Miazga” Jerzego Andrzejewskiego.
Fragment okładki książki Outsiderka
Fragment okładki książki "Outsiderka" Foto: mat. prom./ Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Na zebraniach w ówczesnej Katedrze Kultury Polskiej (dziś samodzielnym Instytucie) okazała się inspirującą dyskutantką, osobą ciepłą i ironiczną zarazem (osobliwe połączenie); a gdy zdarzyło mi się opublikować kilka artykułów w "Dialogu”, odkryłem, że nikt nie redaguje tekstów tak wyśmienicie, jak ona.

Te wszystkie oblicza profesor Szpakowskiej składa w całość książka, która się właśnie ukazała: "Outsiderka", zapis wywiadu rzeki, który przeprowadziły z nią jej uczennice: Agata Chałupnik, Justyna Jaworska, Justyna Kowalska-Leder, Joanna Krakowska i Iwona Kurz. Pięć Harpii (z całym szacunkiem), co wynika niewątpliwie z umowy, jaką zawarła z nimi bohaterka książki: że jeśli mają rozmawiać, to ona życzy sobie być "przyciśnięta do muru”.

O przedziwnej biografii, o kontrowersyjnych poglądach na wszystko (od Jerzego Giedroycia po feminizm) i o stosunku do dawnych doktorantek będziemy dziś rozmawiać z profesor Małgorzatą Szpakowską.

Zapraszam w czwartek 20 lutego (godz. 21.05-22) w imieniu Sylwii Héjj i własnym.

Jerzy Sosnowski

Zobacz więcej na temat: Małgorzata Szpakowska