Jacek Hugo-Bader o "Powrocie na Broad Peak" w "Klubie Trójki"!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 17:55
Za dziesięć dni, z Trójkowym Znakiem Jakości, ukaże się najnowsza książka jednego z najlepszych polskich reporterów. To będzie opowieść o wyprawie, którą zorganizował Jacek Berbeka, brat Macieja, który – wraz z Tomaszem Kowalskim – zginął w marcu 2013 roku przy zejściu ze szczytu ośmiotysięcznika.
Himalaiści Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Artur Hajzer zginęli w Karakorum w 2013 roku
Himalaiści Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Artur Hajzer zginęli w Karakorum w 2013 rokuFoto: Kogo/Wikimedia Commons/CC

18 marca 2013 roku Hugo-Bader napisał do Berbeki tak (ten list rozpoczyna książkę):

"Witam, Panie Jacku.

Nazywam się Jacek Hugo-Bader, od 23 lat jestem reporterem „Gazety Wyborczej”, a od pięciu lat także pisarzem.

Umiem dobrze pisać, ale w wygłaszaniu kondolencji jestem słaby, więc proszę mnie zwolnić z tego rytualnego obowiązku. Proszę uwierzyć tylko, że chyba wiem, co Pan czuje. Też mam starszego brata, który potrzebuje mojej pomocy. I robię, co mogę.

Niech mnie Pan weźmie na tę wyprawę! Błagam.

Jak tylko usłyszałem w radiu historię zimowego zdobywania Broad Peak, nie przestaję o niej myśleć. Niech mnie Pan weźmie. Będę waszym kronikarzem, będę pisał na bieżąco relacje na portalu internetowym, blogi, pierdogi i wszystko, co trzeba, a na koniec powstanie piękna książka o waszej poszukiwawczej wyprawie. (...) Do tego jestem silny, wytrzymały i odporny jak wielbłąd. Mam 55 lat, biegam maratony letnie i narciarskie, do pracy jeżdżę przeważnie na rowerze, oddaję honorowo krew, mogę wypić – ale nie muszę."

Berbeka się zgodził, Hugo-Bader partycypował w kosztach wyprawy.

Reporter pojechał z – między innymi – rodzicami i narzeczoną Tomasza Kowalskiego. Od początku w tej grupie panowało napięcie, przede wszystkim między dziennikarzem a pozostałymi jej członkami. Hugo-Bader przyznaje dziś, że gdy ruszał do Pakistanu, zabrakło mu pokory.

W poniedziałkowy wieczór poszukamy odpowiedzi na wiele pytań, które na pewno zrodzą się w głowie Słuchaczy-Czytelników. Jak ta wyprawa zmieniła autora książki, co powiedziała mu o górach, o polskich (i nie tylko) himalaistach? Jak to jest obcować ze śmiercią na wysokości ośmiu tysięcy metrów nad poziomem morza? Czy można jednoznacznie i racjonalnie oceniać decyzje podejmowane przez uczestników wyprawy? Czy istnieje granica intymności, której nie wolno przekroczyć?

Jacek Hugo-Bader będzie gościem "Klubu Trójki"! Rozdamy też pierwsze egzemplarze "Długiego filmu o miłości. Powrotu na Broad Peak" (w wersji elektronicznej).

Do usłyszenia w "Klubie Trójki" w poniedziałek, 12 maja między 21:05 a 22.00,

Michał Nogaś

Czytaj także

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:33
Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Jan Chojnacki, Johnny Cash był jednym z nielicznych artystów, którzy potrafili połączyć bunt z kulturą muzyczną, czego - jego zdaniem - nie umieli osiągnąć punkowcy. - W muzyce zbuntowanych końca lat 70. i początku lat 80. jest sam bunt. Natomiast w muzyce Casha jest i bunt, i kultura muzyczna - uważa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karl Ove Knausgård w "Z najwyższej półki"!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 16:21
Gościem wielkanocnego wydania audycji był znakomity norweski pisarz, którego monumentalne, sześciotomowe dzieło "Moja walka" podbiło świat! Teraz wreszcie trafia do Polski. W nadchodzącym tygodniu, z Trójkowym Znakiem Jakości, ukaże się na naszym rynku pierwszy tom tej wciągającej, przejmującej i - chwilami - przerażająco zwykłej opowieści o zwykłym (jak się wydaje) życiu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańczące niedźwiedzie mówią wiele o naszej wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 21:34
Zwyczaj tresowania niedźwiedzi do "tańca" odchodzi już w niepamięć. Jednak dla reportażysty Witolda Szabłowskiego jest on znakomitą metaforą najważniejszych zmian ustrojowych współczesnego świata. Jaki związek z demokracją ma tańczący niedźwiedź?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giewont bez krzyża, czyli Tatry jakich nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:07
- Ta książka dla miłośników wspinaczki i pieszych wycieczek po Tatrach powinna być pozycją obowiązkową - o książce "Tatrzańska Atlantyda” Piotra Mazika mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń