Do czego Polska jest potrzebna Ameryce?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:53
25 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach prezydent USA podziękował na Placu Zamkowym w Warszawie Polakom za wieloletni upór.
Prezydent USA Barack Obama na placu Zamkowym w Warszawie
Prezydent USA Barack Obama na placu Zamkowym w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj audycji: Obama w Polsce. Wyrazy poparcia, słowa uznania i obietnice

 

Komplementował fakt, że Polska potrafiła odzyskać wolność bez rozlewu krwi. Dodawał: "już nigdy nie zostaniecie sami". Skrytykował Rosję za aneksję Krymu i naruszanie suwerenności Ukrainy. Barack Obama obiecał, że Kijów dostanie od USA wsparcie, jak Polska ćwierć wieku temu.

Czy w dniu święta polskiej wolności padły słowa na tyle ważne, żeby mogły wpłynąć na rzeczywistość? Czy od wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych nie oczekiwaliśmy zbyt wiele? Do czego Polska jest potrzebna Ameryce?

M.in. o tym porozmawiam z prof. Edwardem Haliżakiem z Uniwersytetu Warszawskiego i drem Grzegorzem Kostrzewą-Zorbasem z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Na "Puls Trójki" zapraszam w środę, 4 czerwca, o godz. o 17.45.

Damian Kwiek

Czytaj także

25 lat wolności. Mocne słowa Obamy, orędzie Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 20:00
Zapewnienia amerykańskiego prezydenta dla Polski i orędzie Bronisława Komorowskiego w Sejmie. W Warszawie świętowano 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów kontraktowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama: iskra zmian w Europie przyszła z Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 13:39
Nie wolno nigdy zapomnieć, że iskra dla dużej części rewolucyjnych zmian w Europie w 1989 roku przyszła od was, z Polski - powiedział prezydent USA Barack Obama podczas obchodów 25-lecia wolności na placu Zamkowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25-lecie wolności. "Barack Obama odrobił lekcję historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:45
Prezydent USA Barack Obama wziął udział w głównych uroczystości związanych z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Kontekst polskiej wolności nie został przez Obamę w żaden sposób zepchnięty na drugi plan - mówił w radiowej Jedynce Piotr Stasiński z "Gazety Wyborczej".
rozwiń zwiń