35-lecie zespołu Dżem w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 21:00
- To zjawisko, które od 35 lat cieszy, wzrusza, bawi i przede wszystkim jest nam opoką. Nosi proste, krótkie i dźwięczne miano: Dżem - tymi słowami Jan Chojnacki zapowiedział koncert legendarnej grupy w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Maciej Balcar, obecny wokalista grupy Dżem
Maciej Balcar, obecny wokalista grupy Dżem Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Zespół Dżem wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej 30 marca 2014 r. Na retransmisję koncertu zapraszamy 10 sierpnia o godz. 20.05.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Jubileuszowy koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów zainaugurował również obchody 52. urodzin Trójki.

Nieokiełznana wyobraźnia. Kultowe audycje Trójki >>>
Trójka w prima aprilis. Audycja, jakiej świat nie słyszał! >>>

Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat 80., korzenie grupy sięgają dużo, dużo głębiej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja).

Przełomowy koncert zespołu Dżem w Trójce >>>
I niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla. Bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru (na swoje potrzeby adaptując przeboje zachodnich mistrzów w postaci Cream, Santany czy Rolling Stones), ani nawet... nazwy. Dopiero gdy sytuacja zmusiła do zapełnienia wolnego miejsca na plakacie, stanęło na nazwie Jam (od jamowania). Polski zapis nazwy trafił się - zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów - w roku 1974.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu, będącego podsumowaniem 35 lat działalności grupy, która aktualnie gra w składzie:

  • Maciej Balcar – śpiew, harmonijka ustna,
  • Adam Otręba – gitara solowa, śpiew,
  • Benedykt "Beno" Otręba – gitara basowa, śpiew,
  • Jerzy Styczyński – gitara solowa,
  • Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, organy Hammonda,
  • Zbigniew Szczerbiński – perkusja.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(źródło: www.dzem.com.pl, ei, mk, gs, mp)

Czytaj także

Alosza Awdiejew, czyli koncert człowieka-orkiestry (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 10:00
W Trójce odbył się koncert artysty estradowego, który jednocześnie jest aktorem, felietonistą, tłumaczem i… profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił Alosza Awdiejew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skazany na bluesa" - spektakl o śląskiej ikonie i samotności

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:00
Z okazji piątkowej premiery "Skazanego na Bluesa” Piotr Baron w audycji "LP Trójka" rozmawiał m.in. z głównym bohaterem, odtwórcą roli Ryśka Riedla, Tomaszem Kowalskim Arkadiuszem Jakubikiem, reżyserem spektaklu, Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Śląskiego, z Sebastianem Riedlem, a także z zespołem Dżem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer w "Offensywie De Luxe". Zobacz galerię zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 22:05
"Offensywa De Luxe" za nami już po raz ósmy! Anna Gacek i Piotr Stelmach zaprezentowali to, co najlepsze w polskiej muzyce. W studiu im. Agnieszki Osieckiej słuchaliśmy m.in. Leszka Możdżera.
rozwiń zwiń