Wojciech Cejrowski o amerykańskiej prerii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 08:31
Specjalista od Indian, tropikalnej puszczy i gołych stóp tym razem zostawia bujne lasy i żar tropików na rzecz szarości i monotonii amerykańskiej prerii gdzieś przy granicy z Meksykiem. Wojciech Cejrowski zawsze marzył o życiu kowboja na Dzikim Zachodzie. To marzenie próbował realizować w młodości podczas swojej włóczęgi po Stanach Zjednoczonych. Opowie o tym w audycji "Do południa"
Wojciech Cejrowski
Wojciech CejrowskiFoto: archiwum prywatne Wojciecha Cejrowskiego

Kowbojem był też w Polsce, gdy w stroju adekwatnym do stworzonej przez siebie postaci uderzał masywnym kubkiem w blat stołu. Czegoś jednak brakowało. Konkretnego miejsca gdzieś na pustkowiach surowej prerii, gdzie na jego własnym ranczu stoi jego własny dom, a godziny mijają w rytmie prostych czynności. Teraz takie miejsce już jest.

Amerykańska
Amerykańska preria, fot. archiwum prywatne Wojciecha Cejrowskiego

 

Dla mieszkańców oddalonych od świata miasteczek Arizony czy Teksasu preria nie ma tajemnic. Ale Wojciech Cejrowski musi wszystkiego się uczyć i ten właśnie proces edukacji jest treścią książki "Wyspa na prerii". A w niej dużo praktycznych informacji, m.in. jak wonieje skunks, jak wypędzić z auta dzikie pszczoły oraz ABC nicnierobienia.

Wojciech Cejrowski będzie gościem "Do Południa"  w środę (22 października) między godziną 9.05 a 12.00.

Do usłyszenia,

Paweł Drozd

Czytaj także

Krzysztof Starnawski - nurek, który czyta w czasie dekompresji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 11:07
- W domu bywam trzy tygodnie w roku. Właściwie to wpadam się tylko przepakować na kolejny wyjazd. Mam to szczęście, że udało mi się połączyć pasję z pracą. Łączę przyjemne z pożytecznym - mówi Krzysztof Starnawski, nurek jaskiniowy i głębinowy, który gościł w audycji "Do południa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka, która przekształca pustynię w urodzajną farmę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 13:00
Katarzyna Starosta od kilku lat na egipskiej prowincji tworzy farmę. Wydziera pustyni kolejne fragmenty terenu i uprawia na nich rośliny. Brakuje wody, brakuje prądu, brakuje pieniędzy. Są za to zaangażowanie, pasja i wiara w to, że warto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchy, szamani i... książka

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 07:51
We wschodniej Syberii, tuż obok fal potężnego Bajkału leży Buriacja. Mieszkają tam rozmawiający z duchami szamani, dla przebłagania przodków składane są ofiary z baranów, niektórzy widzą elfy, inni - rozmawiają z drzewami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cztery zachodnie staruchy": opowieść o szamanach-blokersach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
- Szamanem nie można zostać tak, jak zostaje się lekarzem czy taksówkarzem. To duchy przodków muszą wskazać w obrębie swojego rodu odpowiednią osobę. I to wskazanie ma często bardzo dramatyczny przebieg - mówią autorzy książki "Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwony Tybet": dialog głuchych między Chińczykami a Tybetańczykami

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 15:04
- Przeszłość i teraźniejszość Tybetu nie są czarno-białe. Gdy wróciłem po raz pierwszy z Tybetu, to pomyślałem, że dla dziennikarza to jest świetny konflikt. Wydaje nam się, że wiemy, kto jest dobry, a kto zły. Potem, jak zacząłem się w to zagłębiać, wchodzić w to, jak byłem tam znowu, to zacząłem dostrzegać odcienie - mówił Robert Stefanicki, autor książki "Czerwony Tybet".
rozwiń zwiń