Olga Tokarczuk w "Do południa"!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Olga Tokarczuk w "Do południa"!
Olga TokarczukFoto: Jacek Kołodziejski

W czwartek premierę ma, dawno oczekiwana, nowa powieść znakomitej polskiej pisarki. "Księgi Jakubowe" ukazują się z Trójkowym Znakiem Jakości. Autorka opowie o nich Michałowi Nogasiowi w audycji nadawanej z krakowskiego Pałacu pod Baranami, prosto z Festiwalu Conrada.

/

Liczące blisko tysiąc stron "Księgi Jakubowe" są powieścią wspaniałą. To zgodny głos krytyków i miłośników literatury, którzy mieli już okazję po książkę sięgnąć i ją przeczytać… A czyta się ją jednym tchem. Może to się wydawać dziwne - mając na uwadze objętość. A jednak!

Olga Tokarczuk zabiera nas do XVIII-wiecznej Polski. Historia zaczyna się na Podolu. Do Rohatyna, gdzie właśnie rozpoczyna się lokalny targ, zmierza Benedykt Chmielowski, miejscowy proboszcz i autor pierwszej polskiej encyklopedii, czyli "Nowych Aten". Ksiądz dobrodziej, mocno zawstydzony, udaje się do miejscowych Żydów, Szorów. Szuka nowych ksiąg - do czytania i do opracowania. Niedługo potem do Rohatyna przyjeżdża też pani Kossakowska, żona kasztelana - wraz ze swoją towarzyszką, poetką Elżbietą Drużbacką. Ta będzie przez lata wymieniać korespondencję z Chmielowskim…

Niedługo potem na Podolu pojawia się także charyzmatyczny, przez wielu uznany później za nowe wcielenie Mesjasza, Jakub Frank. Przybywa ze Smyrny, choć urodził się w niedalekiej Korolówce. Jakub pociągnie za sobą ludzi, stworzy odłam-sektę prawowiernych (sabsaćwinników), ma im zapewnić zbawienie. Odejdzie od religii przodków, przyjmie islam, a następnie chrześcijaństwo…

Wszystko to, co się dzieje, widzi Jenta... Wszystko to, co się wydarzyło, spisuje w swoich "Resztkach" niejaki Moliwda, czyli dobrze urodzony pan Kossakowski, kuzyn kasztelanowej…

"Księgi Jakubowe" zachwycają - językiem, pomysłem, konstrukcją, opisem dawnej Polski, opowiedzeniem na nowo historii tamtych lat. Pisana przez Olgę Tokarczuk przez ponad pięć lat powieść będzie, jak należy przypuszczać, najważniejszym literackim wydarzeniem tego roku w Polsce.

Trójka jest wyłącznym patronem medialnym "Ksiąg Jakubowych". Na profilu FB "Z najwyższej półki" znaleźć można więcej informacji na temat powieści, tam również można zdobyć jej egzemplarze. Polecamy!

Do usłyszenia z Festiwalu Conrada w Krakowie w czwartek (23 października) po godz. 9.05!

Michał Nogaś

Olga Tokarczuk czyta fragmenty "Ksiąg Jakubowych":

Polecane