X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Benefis Olgi Tokarczuk. "Skończyłam pisać, zaczynam żyć"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 21:30
- Moi przyjaciele odetchną. Ostatnio nieustannie opowiadałam im o Franku (bohaterze "Ksiąg Jakubowych"), teraz wszystko już napisałam, oddzieliło się to ode mnie - mówiła pisarka. W studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się benefis Olgi Tokarczuk.
Audio
  • Olga Tokarczuk: ja zaczynam żyć (Benefis w Trójce)
Pisarka Olga Tokarczuk podczas swojego benefisu zorganizowanego w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie
Pisarka Olga Tokarczuk podczas swojego benefisu zorganizowanego w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w WarszawieFoto: Andrzej Bołdaniuk

- Mam nadzieję, że państwo będą wspominali to spotkanie jako spotkanie z przyszłą noblistką - zapowiedział Olgę Tokarczuk prowadzący benefis Michał Nogaś .
Pisarka opowiadała, że w ciągu ostatniego miesiąca, od czasu gdy ukazała się powieść "Księgi Jakubowe" ,  czuła się tak, jakby wróciła z głuszy albo została wypuszczona z więzienia. - Przegapiłam kilka seriali, nie czytałam kilku ważnych powieści, teraz będę musiała nadgonić to wszystko. Wszyscy moi znajomi i przyjaciele wreszcie odetchną z ulgą. To był ten czas, gdy nieustannie opowiadałam im o Franku (bohaterze książki), ale teraz to wszystko już napisałam, oddzieliło się ode mnie, zaczynam żyć - dodała.
O autorce mówili też jej przyjaciele. - Prawdę mówiąc w twoim domu w Kotlinie Kłodzkiej nie pisze się najlepiej. Twoja osobowość jest taka, że wolałem z tobą pobyć niż pisać swoje książki - stwierdził z uśmiechem dziennikarz Trójki Jerzy Sosnowski . Z kolei Henryka Szczepanowska dodała, że w tym domu pachniało kozim mlekiem. - To było cudne... Ja jestem z ziemi Olgowej - deklarowała. Pisarz Karol Maliszewski wspominał z kolei, że po przeczytaniu mrocznych fragmentów powieści "Dom dzienny, dom nocny" zaczął źle spać.

Beata Stasińska - wydawca - opowiadała, jak 17 wydawnictw na Zachodzie odmówiło publikacji powieści "Prawiek i inne czasy". - Jednak "za pięć dwunasta" wystartowały 3 wydawnictwa, była potężna licytacja. To było wielkie otwarcie dla twoich książek - mówiła.

Małgorzata Nycz , redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego stwierdziła, że nigdy nie straciła cierpliwości czekając na powieść "Księgi Jakubowe". - Dla nas to oczywiste, że takiej książki nie da się napisać w dwa czy trzy lata - dodała.

O swojej przyjaźni z Olgą Tokarczuk opowiadali także krytyczka Kinga Dunin , pisarz Janusz Rudnicki , wokalistka Maria Sadowska i stylistka fryzur Jaga Hupało .

Benefis muzycznie ubarwili: Karolina Cicha - wokalistka oraz zespół R.U.T.A. Na zakończenie spotkania złoty egzemplarz "Ksiąg Jakubowych" wręczyła autorce prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska. W benefisie pisarki wzięła także udział minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Olga Tokarczuk to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Debiutowała w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania. W 1989 roku wydała zbiór wierszy "Miasto w lustrach", a jej pierwsza powieść - "Podróż ludzi Księgi" - ukazała się cztery lata później. Artystyczny dorobek bohaterki benefisu to kilkanaście książek, w tym "Bieguni", za którą w 2008 roku otrzymała Nagrodę Literacką NIKE . W 2010 roku pisarka została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Benefis Olgi Tokarczuk w Trójce odbył się niedługo po premierze jej najnowszej, monumentalnej powieści, czyli "Ksiąg Jakubowych" . - Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówił w październiku Michał Nogaś w swojej audycji " Trójkowy znak jakości" . Warto dodać, że "Księgi Jakubowe", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, opatrzone zostały wspominanym Trójkowym Znakiem Jakości , które otrzymują od Programu 3 tylko najwybitniejsze dzieła polskiej i zagranicznej literatury.

***

Tytuł audycji: Benefis w Trójce

Prowadzenie: Michał Nogaś

Data emisji: 27.11.2014

Godzina emisji: 19.05

(mp, ei)

Czytaj także

Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń