"Drach" - powieść w paśmie wieczornym

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 08:00
To 35 fragmentów obszernej i niełatwej w odbiorze powieści. Rozpoczęliśmy 4 grudnia, zapraszamy na kolejne odcinki.
Sonia Bohosiewicz czyta nową powieść Szczepana Twardocha w Trójce
Sonia Bohosiewicz czyta nową powieść Szczepana Twardocha w TrójceFoto: Katarzyna Goleniewska/PR

Jej akcja toczy się między 1906 a 2014 rokiem, choć autor cofa się także do lat wcześniejszych, podając je zamiast tytułów kolejnych rozdziałów.

Narracja prowadzona jest w sposób wyrafinowany. Nie dość, że w obrębie jednego rozdziału plany czasowe przeplatają się, to jeszcze narratorem jest drach… A, kim jest drach? Drach (smok wszystkowidzący) jest tym, który "WIE",  "nawiedzonym" więc i... "zimnym". To przez niego przepływa ta swoista "symultanka", literacko - doskonała, ale… powieść ma też potencjał dramaturgiczny, zawarty w dialogach. I tu - kolejne wyzwanie! Dialogi prowadzone są w języku niemieckim i polskim, w jego odmianie śląskiej. Autor nie podaje tłumaczenia, my - także - nie.

Sonia
Sonia Bohosiewicz i Andrzej Mastalerz w Trójce fot. Katarzyna Goleniewska/PR

Udało nam się, kiedy prezentowaliśmy "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza, ale tu znacznie większe partie zostaną podane w mowie dla nielicznych zrozumiałej. Pozostaje czerpać radość ze słuchania aktorów pochodzących ze Śląska: Soni Bohosiewicz i Andrzeja Mastalerza świetnie czytającego zarówno po śląsku, jak i po niemiecku. Szczepan Twardoch (przeczytałam) nie zamierzał napisać powieści o Śląsku, ale czyta się ją jak powieść o Śląsku, co nie znaczy, że nie ma ona przesłania uniwersalnego.

Andrzej Nowacki w recenzji ("Tako rzecze Drach" dla Gazety Wyborczej) zwraca uwagę na to, że dla dracha wszystko dzieje się w "teraz" i nic, co dzieje się, nie ma (w sumie) znaczenia, a sam Śląsk jakby wymykał się literaturze.To tematy do dłuższej rozmowy w autorem, a czy wybrzmią w radiowej wersji lektury? Czy kapryśny podział na głosy, jaki zaproponowaliśmy, okaże się atrakcyjny?

Zapraszam.

Baszka Marcinik

Całość przygotowałam wraz z Renatą Szewczak, Januszem Deblessemem, Tomkiem Wachnowskim (muzyka) i Mateuszem Patykiem. "Serial" powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Książką opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Szczepan Twardoch - "Drach" - od poniedziałku do czwartku o 20.50.

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik literatura

Czytaj także

Mumio czyta w Trójce "Kino krótkich filmów"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 16:20
Od 15 września w Programie Trzecim Polskiego Radia będzie można usłyszeć fragmenty powieści "Kino krótkich filmów" Marka Stokowskiego. - Świetnie bawiliśmy się w studiu i mamy nadzieję, że sprawimy słuchaczom sporo frajdy - mówią członkowie Mumio, którzy przeczytają w Trójce nowe dzieło autora "Samo-lotów" i "Stroiciela lasu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Linda czyta "Wschód" Andrzeja Stasiuka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:27
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka jest jego kolejną literacką podróżą na wschód, tym razem - do źródeł systemu komunistycznego. Pisze w niej, że, kiedy był dzieckiem, nie wiedział, że żyje w komunizmie (tę niewiedzę dzieliliśmy z nim wszyscy: dziewczęta i chłopcy z tamtych lat).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Peszek czyta "Szum" Magdaleny Tulli

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 16:00
Przedstawiamy 10-odcinkowy "serial" złożony z fragmentów powieści Magdaleny Tulli, laureatki Nagrody Kościelskich za "Sny i kamienie".
rozwiń zwiń