X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Przekrój", "Polityka", "TP" - historia tygodnikami pisana

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 14:45
Rynek czasopism w latach 60. i 70. wyglądał oczywiście inaczej niż dziś. W audycji "Trójkowy wehikuł czasu" oddamy się wspomnieniom.
Przekrój. Ilustracja na okładce numeru z 9 grudnia 1984 roku zapowiadała opowieść Andrzeja Urbańczyka o jego samotnym rejsie dookoła świata
"Przekrój". Ilustracja na okładce numeru z 9 grudnia 1984 roku zapowiadała opowieść Andrzeja Urbańczyka o jego samotnym rejsie dookoła świataFoto: facebook.com/PrzekrojPl

Wystarczy przypomnieć instytucję "teczki" – do której kioskarz odkładał dla stałego klienta wybrane tytuły – a także rozpowszechniony zwyczaj prenumerowania nie tylko miesięczników, ale nawet tygodników. Wśród tych ostatnich kilka uformowało z pewnością sposób myślenia polskiej inteligencji. Do połowy lat 60. był to "Przekrój". Później – "Polityka" i "Tygodnik Powszechny".

Ten ostatni chętnie czytywali także ludzie, niezwiązani z Kościołem, choć podtytuł mówił wyraźnie, że to pismo katolików, a wydawcą była krakowska kuria. Publikowali w nim m.in.: późniejszy papież, ks. Karol Wojtyła, ale też np. zdeklarowany ateista Stanisław Lem.  Pod kierownictwem Jerzego Turowicza "TP" starał się być czymś w rodzaju legalnego pisma opozycyjnego w kraju, w którym opozycja była nielegalna. Za swoją pozycję płacił… malejącym nakładem (ograniczanym przez władze). W początkach lat 80. prenumeratę "TP" można było tylko odziedziczyć po zmarłym czytelniku!

Po Wehikułach o "Przekroju" i "Polityce" przyszła pora na opowieść o "Tygodniku Powszechnym", którą snuć będzie dla nas czytelnik pisma od lat 70., a w latach 1988-1999 członek jego redakcji, dzisiejszy publicysta "Polityki" – Adam Szostkiewicz. Muzycznie zaś towarzyszyć nam będą oczywiście zespoły krakowskie, nie tylko te najlepiej znane…

Na "Trójkowy wehikuł czasu" zapraszamy w sobotę (20.12) od godz. 15.05 – Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski