Joe Cocker nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 20:00
Nie żyje Joe Cocker - legendarny angielski wokalista rockowy i bluesowy. Miał 70 lat. Od dłuższego czasu walczył z rakiem płuc.
Audio
  • Joe Cocker nie żyje (Serwis informacyjny Trójki)
  • Piotr Stelmach wspomina Joe Cockera (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Joe Cocker zmarł 22.12.2014. Chorował na raka płuc.
Joe Cocker zmarł 22.12.2014. Chorował na raka płuc.Foto: PAP/EPA/Maurizio Gambarini/dpa +++(c)

Urodził się 20 maja 1944 roku w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Karierę muzyczną rozpoczynał w wieku 15 lat w zespole "The Avengers" swojego brata Victora, pod pseudonimem scenicznym Vance Arnold. Następnie założył z basistą Chrisem Staintonem zespół "Grease Band", z którym nagrał swój pierwszy przebój "With a Little Help from My Friends" autorstwa Beatlesów. W roku 1969 wystąpił na Festiwalu Woodstock.

- Joe Cocker nie żyje... To nieprawdopodobne. Zostawił po sobie bardzo wiele cudownych utworów, do których jeszcze przez długie lata będziemy wracać - mówił Marek Niedźwiecki tuż po tym, gdy dowiedział się o śmierci artysty.
W latach 70. wieku ze względu na kłopoty z alkoholem i narkotykami twórczość muzyka była mniej zauważana. Po deportacji z Australii za posiadanie narkotyków praktycznie zawiesił działalność. Powrócił do działalności artystycznej w latach 80. Pierwszy album po długiej przerwie nie spotkał się z uznaniem, lecz dostrzeżono jego powrót. W następnych latach dalej nagrywał, powstały wówczas przeboje "Up Where We Belong", "You Are So Beautiful", "When the Night Comes", "N'oubliez Jamais" czy "Unchain My Heart" autorstwa Raya Charlesa.
Kilkakrotnie koncertował w Polsce, ostatni raz w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

(IAR, fbi)

Zobacz więcej na temat: Joe Cocker MUZYKA Trójka