Komentatorzy: wybór Tuska wydarzeniem 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 09:25
Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku jest wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - uznała większość respondentów sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Badanie to komentowali w radiowej Trójce publicyści Michał Krzymowski z "Newsweeka" oraz Łukasz Warzecha z tygodnika "wSieci".
Audio
  • Michał Krzymowski ("Newsweek"), Łukasz Warzecha ("wSieci") o wydarzeniach 2014 roku (Komentatorzy/Trójka)
Zdjęcie z początku 2014 roku. Ówczesny premier Donald Tusk spotkał się wtedy z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami niepełnosprawnych dzieci
Zdjęcie z początku 2014 roku. Ówczesny premier Donald Tusk spotkał się wtedy z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami niepełnosprawnych dzieciFoto: PAP/Paweł Supernak

Wśród ważnych wydarzeń badani wskazali również aferę taśmową oraz występy polskich piłkarzy, w tym zwycięstwo z drużyną Niemiec. - Te wyniki są ciekawe, ale z drugiej strony racjonalne. Afera taśmowa była tematem gigantycznym, do końca zresztą nie została wyjaśniona - mówił Michał Krzymowski z "Newsweeka".

Z kolei Łukasz Warzecha z tygodnika "wSieci" oświadczył, że dziwi go, iż wśród najważniejszych wydarzeń 2014 roku znalazło się zwycięstwo Polaków w meczu z Niemcami. - Jako osoba mało interesująca się sportem nie uwzględniłbym meczu w tym zestawieniu. Choć z drugiej strony ludzie szeregują to sobie po swojemu, jeśli nie robimy zastrzeżenia, że wybieramy wydarzenia z konkretnej dziedziny - tłumaczył.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Warzechy odejście Donalda Tuska z polskiej polityki niewątpliwie "przedefiniowało sytuację" w Polsce. - Pewnie dla nas wszystkich ważniejsze jest to, że Tuska nie ma, niż to, że dzisiaj jest szefem Rady Europejskiej - dopowiadał Michał Krzymowski. W jego opinii awans byłego szefa rządu nie oznacza jednak, że sytuacja na scenie politycznej uległa zmianie. Jak tłumaczył, od tego czasu nie wzrosły ani nie spadły notowania dwóch największych partii.

Z opinia tą polemizował publicysta tygodnia "wSieci". - Zmiana jest zasadnicza. Dotyczy tego, co się dzieje wewnątrz Platformy. Donald Tusk był osobą, która definiowała PO przez wiele lat i prowadziła ją od sukcesu do sukcesu. Zastąpienie go przez osobę tak nieudolną jak Ewa Kopacz, tworzy zupełnie nową sytuację, również dla opozycji - argumentował Warzecha.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadził: Krystian Hanke
Goście: Michał Krzymowski ("Newsweek"), Łukasz Warzecha ("wSieci")
Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 8.35

(asop,iwo)

Czytaj także

Zmiana warty w PO. Ewa Kopacz przejmuje władzę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 22:03
- Bądźcie z Ewą tak jak ze mną - apelował Donald Tusk na zjeździe PO w Warszawie. Jarosław Kaczyński odpowiedział na konwencji PiS: nie dajmy się nabrać.
rozwiń zwiń