X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Gomułka, rock and roll i twist

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 11:43
O czternastu latach rządów Gomułki opowie historyk z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej prof. Jerzy Eisler.
O epoce Gomułki opowiemy nie tylko w ujęciu historycznym, ale i kulturowym
O epoce Gomułki opowiemy nie tylko w ujęciu historycznym, ale i kulturowym Foto: Wikipedia/domena publiczna

W zbiorowej świadomości zachowały się wspomnienia o jego długich i nudnych przemówieniach, pełnych wymowy gwarowej (na krążącej w obiegu prywatnym taśmie z jakiegoś kabaretu, parodysta wyjaśniał starczym głosem, że "z pustego i Salumun nie naleje"). Zapamiętano mu, że w 1967 roku rozpętał antysemicką histerię, a trzy lata później zgodził się na strzelanie do robotników Wybrzeża. Janusz Szpotański w operze "Cisi i gęgacze" nazwał go Gnomem.

A zarazem był moment, kiedy cieszył się takim poparciem społecznym, którego nie miał żaden inny przywódca komunistyczny w Polsce. Tłumy na Placu Defilad śpiewały mu spontanicznie "Sto lat".

Bohaterem naszego "Wehikułu" będzie Władysław Gomułka. O czternastu latach jego rządów opowie nam historyk z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Jerzy Eisler. A muzycznie przygotowaliśmy rarytasy, wśród nich: polski rock and roll nagrany wcześniej niż polskie rock and rolle, prezentowane dotąd w audycji jako najstarsze; nieemitowaną jeszcze przez nas piosenkę zespołu Kawalerowie; oraz polską wersję brawurowej przeróbki jednego z najsłynniejszych utworów muzyki poważnej – na twist.

Na "Trójkowy wehikuł czasu" w sobotę (17 stycznia) od godz. 15.05 zapraszają Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski.

Czytaj także

Wolność była w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 16:50
- Kościół to było miejsce azylu, gdzie człowiek czuł się sobą, gdzie mógł się czuć prawdziwie - mówi Cezary Gawryś, publicysta "Więzi" o roli świątyń katolickich w PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Gomułka – naiwniak czy fanatyk

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 07:00
21 października 1956 Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol w PRL? Oby z dala od pawiana

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 08:00
- W latach 60. klasa robotnicza piła gorzałkę, studenci piwo, czasami alpagi, a wieś wina owocowe. Natomiast smak wódki był tak koszmarny, że ciężko było ją przełknąć - wspominał Michał Morawski.
rozwiń zwiń