X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Republika - rzecz publiczna". Stelmach pisze o Ciechowskim

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 09:55
Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka o legendarnym liderze Republiki. Przygotowuje ją jeden z najwytrawniejszych znawców jego twórczości, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki - Piotr Stelmach.
1995-09-10. Koncert zespołu Republika w klubie Dekadent
1995-09-10. Koncert zespołu Republika w klubie DekadentFoto: PAP/CAF/Filip Miller

Był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki były ważne dla kilku pokoleń Polaków. I nadal są, bo mimo upływu lat wciąż zadziwiają brzmieniem i inspirują. "Biała flaga", "Telefony", "Kombinat", "Śmierć w bikini" i wiele, wiele innych. Nawiązując do jednego z jego tekstów, można powiedzieć, że taki artysta jak Grzegorz Ciechowski mógł się nam zdarzyć raz na milion lat.

W Wydawnictwie Literackim ukaże się książka o legendarnym liderze Republiki. Przygotowuje ją  jeden z najwytrawniejszych znawców jego twórczości, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki - Piotr Stelmach.
Będzie to wspomnieniowa opowieść, z której wyłoni się portret artysty, muzyka i nietuzinkowego człowieka.  
- Od 12. roku życia śledziłem z wielkim zainteresowaniem jego karierę. Był i wciąż pozostaje postacią, o której z pełnym przekonaniem mógłbym powiedzieć: tak, to mój idol. Występ Republiki w spektaklu "Republika - rzecz publiczna", wystawianym przez Teatr Wielki w Łodzi, był pierwszym koncertem w moim życiu. Do dziś pamiętam prawie każdy szczegół tego wydarzenia - od elementów własnego "ubrania galowego", przez niecodzienny sposób, w jaki muzycy pojawili się na scenie, aż po projekcję w jednym z antraktów nagrodzonego statuetką Oscara filmu Zbigniewa Rybczyńskiego "Tango". To były emocje, których nikt i nigdy wcześniej mnie nie uczył.
Do tworzenia książki Piotr Stelmach zaprosił osoby Grzegorzowi Ciechowskiemu najbliższe - z rodziny, zespołu, ze sceny, życia towarzyskiego, artystów i współpracowników.

- Jego twórczość wciąż jest czymś, czego nie sposób interpretować za pomocą emotikonów.  Republika i Obywatel G.C. nigdy nie mieli swoich "pięciu minut". Mam wrażenie, że ich czas wciąż trwa. Pod względem ludzkim i artystycznym stworzyli fundament skutecznie impregnowany na fochy show-biznesu. On, a także osoby, z którymi krzyżowały się jego losy, wciąż funkcjonują w mojej wyobraźni jako jedna drużyna, mimo że przecież prawdziwe życie napisało dla tych relacji swoje własne scenariusze. Wszystko to czyni dla mnie z pracy nad tą publikacją ogromne, ale i piękne dziennikarskie wyzwanie. Oprócz audycji w Trójce, prawdopodobnie największe w moim zawodowym życiu - mówi autor.
Książka Piotra Stelmacha o Grzegorzu Ciechowskim ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, które wykreowało nową linię książek muzycznych i zasłynęło świetnie przyjętymi autobiografiami m.in. Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego i Tymona Tymańskiego.
Piotr Stelmach - jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich dziennikarzy muzycznych. Z Trójką związany od 1997 roku. Autor i prowadzący m.in. takich audycji jak "Offensywa", "Myśliwiecka 3/5/7", "W tonacji Trójki", "Trójkowy Top Wszech Czasów".

(mat. promocyjne)