X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rój perseidów. Przed nami "noc spadających gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 13:05
Nawet 100 "spadających gwiazd" na godzinę. Już dziś w nocy (12/13 sierpnia) będzie można obserwować maksimum roju perseidów, czyli mnóstwo meteorów sypiących się z gwiazdozbioru Perseusza.
Audio
  • Rój perseidów. Przed nami "noc spadających gwiazd" (Serwis informacyjny Trójki)
  • Ewa Dudzińska i jej goście o meteorach, meteorytach, perseidach i spadających gwiazdach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza, stąd ich nazwa - Perseidy
Meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza, stąd ich nazwa - PerseidyFoto: PAP/PA

Jak mówi dyrektor Planetarium Śląskiego Lech Motyka, takie zjawisko ma miejsce zazwyczaj latem. - Jest to okres perseidów, choć najwięcej zobaczyć można w nocy z 12 na 13 sierpnia - dodaje. Perseidy to - precyzyjnie mówiąc - nie gwiazdy, a okruchy o wielkości ziarna piasku. Spadają w atmosferę z prędkością dochodzącą do 60 kilometrów na sekundę, by ostatecznie spłonąć. Efekt ten często nazywany jest właśnie "spadającą gwiazdą".

Perseidy można obserwować między innymi z terenu przyległego do Planetarium Śląskiego. Od 21.00 do 4.00 nad ranem miłośnicy zjawisk astronomicznych, wspólnie z pracownikami planetarium, będą wspólnie obserwować "Noc spadających gwiazd".

Na wspólne obserwacje, jak co roku, zaprasza również warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Jak mówi Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika, wydarzenie od lat przyciąga wielu chętnych. W Parku Odkrywców i na pobliskim skwerze Kahla zgromadzi się łącznie około 10 tysięcy mieszkańców Warszawy i turystów. Specjalnie na tę jedną noc zostaną wygaszone światła Centrum Nauki Kopernik, Stadionu Narodowego, warszawskich mostów i pobliskich parków.

Część imprezy związana z wypatrywaniem spadających gwiazd zaplanowana jest między godziną 21.00 a 2.00. Karol Wójcicki uprzedza jednak, że warto wybrać się do Centrum jeszcze przed początkiem wydarzenia - choćby po to, by zająć sobie dobre miejsce.

Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, m.in. możliwość obejrzenia kolekcji meteorytów jednego z najlepszych polskich poszukiwaczy tych kamieni, czy wysłuchania wystąpień specjalistów z całej Polski na temat zanieczyszczenia nieba światłem. Impreza w Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie nocna obserwacja gwiazd.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Prowadzi: Robert Kantereit

Materiał przygotowała: Ewa Dudzińska

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 17.15

mk/ei

Czytaj także

Księżyc znika na naszych oczach!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 08:40
Księżyc - towarzysz naszej planety, bez którego Ziemia nie byłaby taka, jak jest - być może niedługo nas opuści…
rozwiń zwiń

Czytaj także

To będzie niezwykła noc. Na niebie deszcz gwiazd. W tym roku warunki sprzyjają obserwatorom

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 13:32
Maksimum roju Perseidów, czyli nawet 100 spadających gwiazd na godzinę, czeka miłośników astronomii w nocy ze środy na czwartek. Obserwacje tych meteorów będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce.
rozwiń zwiń