Nieznane życie polskich pszczół

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:47
W audycji "Zagadkowy poranek" mówiliśmy dużo o tych popularnych owadach, które wielu wydają się pospolite i dobrze znane. Tymczasem pszczoły potrafią zaskakiwać.
Audio
  • "Zagadkowy poranek" w świecie pszczół, rysowników i wiele więcej (Zagadkowy poranek/ Trójka)
Różnorodność pszczół może być naprawdę zaskakująca - przekonują goście Trójki
Różnorodność pszczół może być naprawdę zaskakująca - przekonują goście Trójki Foto: Pixabay.com/8300

Jakie są ulubione rośliny pszczół? Krystyna Jędrzejewska-Szmek z Uniwersytetu Warszawskiego przyznała, że to trudne pytanie, bo jest dużo różnych gatunków pszczół. - Pszczoła miodna, najbardziej popularna, nie jest wcale jedyną. W Polsce żyje około 450 różnych gatunków pszczół - powiedziała ekspertka.

Okazuje się, że są też np. pszczoły samotnice. - Z reguły na hasło "pszczoła" myślimy o dużych rodzinach. Tymczasem spora część gatunków pszczół w Polsce to samotnice. Nie zakładają one dużych grup. Składają jaja, zamurowują je w specjalnych komórkach i później się nimi nie zajmują. Młoda pszczoła, jak tylko wydostanie się z komórki, jest zdana sama na siebie - tłumaczył Paweł Pstrokoński. Goście z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzieli wiele ciekawostek i podali dużo informacji praktycznych na temat pszczół i owadów do nich podobnych. Przynieśli też do studia tajemnicze przedmioty…

W audycji gościliśmy też m.in. Anitę Graboś, która opowiadała o kolorowankach dla dorosłych i dla dzieci. Jak zawsze był naukowy cykl "Szkiełko i oko", podaliśmy także smakowity przepis. Tym razem na pyszny letni deser.

***

Tytuł audycji: Zagadkowy poranek
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Krystyna Jędrzejewska-Szmek (ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego), Paweł Pstrokoński (ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego), Anita Graboś (malarka, graficzka)
Data emisji: 15.08.2015
Godzina emisji: 7.05

ei/mk

Czytaj także

Książki z przepisami - zaproszenie do kulinarnych eksperymentów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 12:59
W dniach 24-26 lipca w Warszawie odbędą się 3. Targi Książki Kulinarnej. O imprezie opowiada w Trójce jej organizatorka Marta Gessler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kuchnia to więcej niż pierogi

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:48
Przewodniczka kulinarna Magda Gendźwił przekonywała w Trójce, że pod względem kulinarnym mamy się czym chwalić przed obcokrajowcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Pruchnicka i głosy słodkie jak miód

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:30
- To szczęście, że jest na świecie zespół Hey i Katarzyna Nosowska. Ona pisze o rzeczach, które są częścią mojego świata. Bardzo jest mi bliska - przyznaje Katarzyna Pruchnicka.
rozwiń zwiń