Marek Bieńczyk o twórczości Milana Kundery

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Bieńczyk o twórczości Milana Kundery
W "Klubie Trójki" porozmawiamy o pisarzu broniącym prawa człowieka do osobności, stawiającym wyżej rozum niż uczucie, a ironię niż patosFoto: Pixabay.com/Unsplash

Milan Kundera niechętnie udziela zgody na prezentowanie w radiu jego utworów, a właściwie w ogóle nie udziela na to zgody. Jest więc sensacją – bez przesady – na skalę europejską, że zrobił wyjątek dla polskiej radiofonii, a konkretnie dla Trójki, dzięki czemu od wczoraj na naszej antenie możemy Państwu przedstawić CAŁOŚĆ jego powieści pt. "Święto nieistotności" – w przekładzie Marka Bieńczyka, w interpretacji Piotra Machalicy.

Miłośnicy literatury czeskiej doceniali polskie tłumaczenia książek Kundery –  "Żartu" i "Śmiesznych miłości" – już wcześniej, ale zaprzysięgłych entuzjastów zdobył on w latach osiemdziesiątych, gdy w drugim obiegu ukazały się u nas "Życie jest gdzie indziej", "Księga śmiechu i zapomnienia", "Walc pożegnalny", a przede wszystkim "Nieznośna lekkość bytu".

Mieszkając od 1975 roku w Paryżu autor tych książek podjął w pewnej chwili decyzję, przyjętą z irytacją w Czechach: zaczął pisać po francusku, a po Jesieni Ludów nie zdecydował się na powrót do ojczyzny. Wymieniany od lat jako kandydat do nagrody Nobla, jest przeciwnikiem przeceniania związków pisarza z jego krajem rodzinnym; zdaje się wierzyć w istnienie niematerialnej Republiki Literackiej, łączącej twórców niezależnie od języka i kultury, w których wzrośli (m.in. "Powolność", "Niewiedza", "Zdradzone testamenty").

Marek Bieńczyk (fot: wikipedia/CC BY-SA 3.0.Maire) Marek Bieńczyk (fot: wikipedia/CC BY-SA 3.0.Maire)

O tym pisarzu, broniącym prawa człowieka do osobności, stawiającym wyżej rozum niż uczucie, a ironię niż patos, rozmawiać będziemy z Markiem Bieńczykiem, który spolszczył wszystkie utwory Milana Kundery, napisane pierwotnie po francusku.

Na "Klub Trójki" zapraszamy we wtorek (18.08) o godz. 21.05

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski

Polecane