Cała Polska czytała "Lalkę" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 09:51
W Ogrodzie Saskim w Warszawie zakończył się finał ogólnopolskiego Narodowego Czytania "Lalki" Bolesława Prusa. - To jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam - mówi aktorka Magdalena Różczka.
Audio
  • Aktorzy czytający "Lalkę" mówią o powieści Bolesława Prusa (Serwis informacyjny Trójki)
  • Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim (Serwis informacyjny Trójki)
  • Przed rozpoczęciem Narodowego Czytania "Lalki" Ksenia Matczak sprawdza, ile Polacy wiedzą o powieści Bolesława Prusa (Serwis informacyjny Trójki)
  • Narodowe Czytanie "Lalki". Relacja Ksenii Matczak (Serwis informacyjny Trójki)
  • Anna Dymna o wyzwaniach podczas Narodowego Czytania 2015. Relacja Moniki Gosławskiej (Serwis informacyjny Trójki)
Beata Tyszkiewicz jako tytułowa Lalka w ekranizacji powieści Bolesława Prusa w 1968 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa
Beata Tyszkiewicz jako tytułowa "Lalka" w ekranizacji powieści Bolesława Prusa w 1968 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego HasaFoto: PAP/Wołoszczuk

Akcję z udziałem wybitnych aktorów i twórców zainaugurowała para prezydencka, która wieczorem zakończyła również tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez cały dzień powieść czytali aktorzy Bartłomiej Topa, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Foremniak, Magdalena Różczka, Wojciech Zieliński, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jerzy Bończak, Eryk Lubos, Anna Dymna, Jan Peszek, Piotr Głowacki oraz Paweł Królikowski.

W czwartek 3 września w "Klubie Trójki" Jerzy Sosnowski przeprowadził  rozmowę o "Lalce" z prof. Ewą Paczoską, która zauważyła, że Prus wykorzystał w powieści szereg ekstrawaganckich rozwiązań. - To jej konstrukcja, kompozycja, zastosowanie różnych perspektyw narracyjnych i otwarte zakończenie, które ma kilka wariantów. Już sam początek "Lalki" jest szalenie awangardowy - podkreślała prof. Paczoska.

W sobotę 5 września Program 3 Polskiego Radia szeroko relacjonował przebieg Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w swoich serwisach informacyjnych.

Jak co roku na stronie portalu Polskiego Radia nadawaliśmy trasmisję z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim (w godz. 11.00-22.00). Szczegóły znajdą Państwo tutaj.

mat.prom./iwo/fbi

Czytaj także

Prezydent zainauguruje w sobotę Narodowe Czytanie "Lalki"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:20
Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, które odbywać się będzie w sobotę w całym kraju, zainauguruje w Warszawie prezydent Andrzej Duda z małżonką. Potem przez cały dzień powieść czytać będą m.in. znani aktorzy.
rozwiń zwiń