Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
Audio
  • 250 lat teatru w Polsce i spotkanie z Piotrem Fronczewskim (Audycja specjalna Barbary Marcinik)
Piotr Fronczewski
Piotr FronczewskiFoto: fot. Katarzyna Goleniewska

4 listopada ukazała się książka – Piotr Fronczewski w rozmowie z Marcinem Mastalerzem - "Ja, Fronczewski". Precyzyjnie: to dziennikarz, scenarzysta przeprowadził serię rozmów z aktorem, który rzadko poddaje się medialnym operacjom. Powstała opowieść rozpisana na 10 rozdziałów.

Następnie my zaprosiliśmy Piotra Fronczewskiego do Trójki i nagranie z naszego spotkania przedstawiamy w odświętne popołudnie. Aktor tak scharakteryzował efekt pracy z autorem: Ta książka jest zapisem naszych rozmów pół roku temu, ale chodziło mi o to, żeby z tego wychynął jakiś człowiek z jakąś twarzą, obojętnie, czy dobrą, czy złą, ale prawdziwą, bo rozmowa ma sens wtedy, jeżeli ją się prowadzi w sposób otwarty i szczery, czasami krępujący może, ale nie mam poczucia  i negliżu, tylko, żeby ona była taka no w miarę męska, face to face, oko w oko, bez zmyśleń na użytek czytelnika.

striptizu

Piotr Fronczewski i Baszka Marcinik Piotr Fronczewski i Baszka Marcinik

 

I - tak się stało. Mamy poczucie obcowania z rozmową, która jest autentyczna, zadziwiająco szczera, biorąc pod uwagę nieśmiałość Piotra Fronczewskiego, jego pełną pokory ocenę własnych dokonań, człowieka słynącego z tajemniczości. Książka przynosi więcej zaskoczeń i dzielę się nimi podczas rozmowy z panem Piotrem, a wydawało mi się, że znam doskonale swojego ulubionego aktora…

W każdym razie, liczę i na Państwa serię zaskoczeń. Jednego można było się spodziewać po naszej rozmowie: tego, że w jakimś momencie skoncentrujemy się na teatrze, głównie ze względu na kulminację obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Piszemy naszą rozmową ważny rozdział z historii naszego teatru. "Ja, Fronczewski" upoważnia nas do tego. Książka zaopatrzona jest w wyczerpujące "menu" Dokonań Artystycznych Piotra Fronczewskiego. Nie zepsuję nikomu lektury, sądzę, zdradzając, jakim słowami kończy się ten "wywiad - rzeka": Zatem bulba (…) Przestało padać, ledwie kropi. Pięknie jest!

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna Barbary Marcinik

Prowadzi: Baszka Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji: 19.05

Czytaj także

Kalendarz na 250-lecie teatru publicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 20:41
Rok 2015 jest nie tylko rokiem spektakularnych jubileuszy, jest także rokiem niezwykłych kalendarzy. Jeden z nich objeżdża Polskę (Trójka w obrazach wielkich mistrzów), inny obrazuje historię polskiego teatru publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barokowy rysunek w PGS i początek Lata w Atelier

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 21:00
Od 20 lat patronujemy Sopockiemu Latu Teatralnemu w Teatrze Atelier. W tym roku SLT rozpoczęło się spektaklami przedpremierowymi 3 lipca (pod koniec czerwca Atelier gościło Festiwal Dwa Teatry).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lilla Weneda" i nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 04:00
Sezon 2015/2016 w Teatrze Powszechnym na warszawskiej Pradze rozpoczyna się już pod koniec sierpnia premierą rzadko wystawianego we współczesnym teatrze dramatu Juliusza Słowackiego - "Lilla Weneda".
rozwiń zwiń