Marek Kondrat o smaku wina i życia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 20:39
Jesienią ukazało się kilka książek z naszymi aktorami w roli głównej. Jedna z nich została n a p i s a n a przez samego aktora, choć nie jego pierwszemu zawodowi jest poświęcona.
Audio
  • Barbara Marcinik rozmawia z Markiem Kondratem (Trójka)
Marek Kondrat  w studiu Trójki
Marek Kondrat w studiu TrójkiFoto: Katarzyna Goleniewska/PR

Marek Kondrat od lat oddaje się swojej pasji, czyli sztuce… wina. I o niej opowiada - bardzo atrakcyjnie, pięknym stylem - w bezpretensjonalnej zarazem książce pod dwuznacznym tytułem "Winne strony", co w dźwięku w pełni wybrzmiewa: "W inne strony".

Dzięki tej książce mogłam spotkać się po latach ponownie z moim ulubionym aktorem, grającym tym razem wszak zupełnie inną rolę - wielbiciela, propagatora sztuki wina. To przygoda, bo po raz pierwszy miałam szansę rozmawiać zarazem z biznesmenem. Rozmowa została nagrana po ukazaniu się jego książki, 18 listopada. Trwała prawie dwie godziny i miałam przyjemność zaprosić do wysłuchania jej w Boże Narodzenie, a jest to rozmowa w nastroju świąteczna, choć nie dotyczy tematyki bożonarodzeniowej.

Książka Marka Kondrata stanowi rodzaj przewodnika po winnych krainach: Francja, Chile, Argentyna, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Nowa Zelandia, a także… Polska. Została zaopatrzona w winiarski słowniczek i ozdobiona licznymi zdjęciami. Aktor słynie z umiejętności opowiadania anegdot, tu sprawdza się także jako wytrawny opowiadacz historii nie tylko sztuki wina dotyczących, choć wielka historia podbojów, cuda przyrody i klimatu, słynne książki i obrazy współtworzą, jak okazuje się, sztukę wytwarzania wina oraz jego picia. Tak to pojmuje aktor - erudyta, sybaryta zarazem.

Książkę opublikowało Wydawnictwo Znak.

***

Audycja: Audycja specjalna Barbary Marcinik
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Gość: Marek Kondrat
Data emisji: 25.12.2015
Godzina emisji: 17.06

mp/mk

Czytaj także

"Lilla Weneda" i nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 04:00
Sezon 2015/2016 w Teatrze Powszechnym na warszawskiej Pradze rozpoczyna się już pod koniec sierpnia premierą rzadko wystawianego we współczesnym teatrze dramatu Juliusza Słowackiego - "Lilla Weneda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Kordiana" w Teatrze Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
19 listopada 1765 roku jest umowną datą ustanowienia teatru narodowego w Polsce. W TN w Warszawie ciężar obchodów jubileuszu rozłożono na dwa sezony - 2014/15 i 2015/16. 19 listopada, w dniu jubileuszu, dyrektor teatru Jan Englert da premierę "Kordiana".
rozwiń zwiń