Za nami 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 14:08
Przez całą niedzielę w ramach 24. finału WOŚP - organizowanego pod hasłem "Mierzymy wysoko!" - w całym kraju odbywały się imprezy i akcje charytatywne. Zebrano ponad 44 miliony złotych.
Audio
  • Wolontariusze zbierają na WOŚP (IAR)
  • Hymn WOŚP rozbrzmiewa z wieży mariackiej w Krakowie (IAR)
  • W ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się dziesiąty bieg "Policz się z cukrzycą" (IAR)
  • Gorąca atmosfera przed sceną WOŚP w Warszawie (IAR)
  • Światełko do nieba na placu Defilad w Warszawie (IAR)
Prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w studiu TVP w Warszawie podczas oficjalnego rozpoczęcia 24. Finału WOŚP
Prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w studiu TVP w Warszawie podczas oficjalnego rozpoczęcia 24. Finału WOŚPFoto: PAP/Leszek Szymański

Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

O godz. 20.00 w całym kraju odbyły się pokazy sztucznych ogni - "światełka do nieba", które są punktem kulminacyjnym finałowych imprez. W Warszawie główną atrakcją finału był wieczorny koncert przed Pałacem Kultury i Nauki, podczas którego zagrały m.in. Urszula i Ania Rusowicz.

Wieczorem szef WOŚP Jurek Owsiak dziękował wszystkim zaangażowanym podczas odbywającego się finału, m.in. służbom mundurowym, włodarzom miast, w których odbywają się koncerty, oraz artystom.  - Dziękuję tym wszystkim, którzy są razem z nami - mówił.

W zbiórce brało udział 1,6 tys. sztabów z Polski i zagranicy. Na ulice wyszło 120 tys. wolontariuszy z puszkami, ale także z terminalami do kart płatniczych. WOŚP można też wspierać m.in. za pośrednictwem internetu (wirtualne serce, portale charytatywne), SMS-ów oraz przelewów na konto. Wszystkie sposoby włączenia się w finałową zbiórkę można znaleźć na stronie WOŚP.

Wśród ponad 23,5 tys. aukcji na rzecz WOŚP największą popularnością cieszył się wspólny trening z piłkarzami polskiej reprezentacji (cena ponad 50 tys. zł) i wyjazd na pokaz Anthonego Vaccarello od Anji Rubik (ponad 22 tys. zł). Licytowane były też przedmioty podarowane przez prezydentów Polski.

Pieniądze zbierane podczas 24. finału będą przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

W poprzednim Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł. Po raz trzeci Orkiestra zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierała onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

PAP/IAR/iwo