X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Epoka terroru we "Wspomnieniach" Nadieżdy Mandelsztam

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:45
Obok powieści Sołżenicyna i Pasternaka, "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam uważane są za najważniejsze świadectwo tamtych lat.
Zdjęcie Osipa Mandelsztama po aresztowaniu przez NKWD w 1934 roku
Zdjęcie Osipa Mandelsztama po aresztowaniu przez NKWD w 1934 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Nadieżda Mandelsztam spisała je pod koniec swojego trudnego życia, trzy dekady po śmierci męża Osipa Mandelsztama. Ta książka to zapis walki o przetrwanie spuścizny po poecie i obraz życia codziennego i kulturalnego w Rosji lat 20. i 30. XX wieku. Pisze jako żona, świadek jego procesu twórczego, ale też jako intelektualistka i świadek epoki.

"Na osiemdziesiąt jeden lat swojego życia Nadieżda Mandelsztam dziewiętnaście przeżyła jako żona największego rosyjskiego poety tego stulecia, Osipa Mandelsztama, a czterdzieści dwa - jako wdowa po nim" - zaczął swoje wspomnienie po jej śmierci (w 1980 roku) inny wybitny rosyjski poeta - Josif Brodski, dodając: "Przez lata trzydzieste i czterdzieste reżim produkował takie ilości wdów po pisarzach, że w połowie lat sześćdziesiątych wystarczyłoby ich na utworzenie własnego związku zawodowego."

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia z okazji 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego

"Wpomnienia" Nadieżdy Mandelsztam niedawno ukazały się w języku polskim w pełnej wersji, w tłumaczeniu Jerzego Czecha, który będzie dziś gościem Trójki.

***

Do słuchania "Klubu Trójki" w czwartek (28.01) po godz. 21.00 zaprasza Katarzyna Borowiecka.

Czytaj także

"Imperium": portret ciekawych ludzi w mieście nieustających zmian

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 12:06
- Empire State Building jest symbolem Nowego Jorku dla Ameryki i Ameryki dla świata - mówi Thomas Kelly, autor książki "Imperium", opowiadającej o Wielkim Jabłku lat 20. i 30. poprzedniego stulecia.
rozwiń zwiń