X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludzie Trójki wspominają Marię Czubaszek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 07:41
- Będzie nam jej bardzo brakowało - podkreślają przyjaciele Marii Czubaszek. Autorka niezwykle popularnych słuchowisk radiowych, satyryczka, dziennikarka i pisarka zmarła w wieku 76 lat.
Audio
  • Marię Czubaszek wspomina Hirek Wrona (Serwis informacyjny Trójki)
  • Artur Andrus w rozmowie z Wojciechem Mannem wspomina Marię Czubaszek (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • "Serwus, jestem nerwus. Dzień dobry, jestem z Kobry", czyli Marii Czubaszek przygoda z radiem. Audycja Janiny Jankowskiej (Polskie Radio, 2005)
  • Wspomnienie Marii Czubaszek (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Maria Czubaszek
Maria CzubaszekFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Czubaszek to radio, a radio to Czubaszek - mówi Artur Andrus. Dziennikarz radiowej Trójki podkreśla, że całe zawodowe życie Marii Czubaszek związane było z radiem i zawsze powtarzała, że radio jest dla niej najważniejsze. - Całe szczęście, że kogoś takiego mieliśmy, a w radiowych archiwach zostało tyle fantastycznych tekstów Marii Czubaszek w niezwykłych interpretacjach jej ukochanych autorów - mówi Artur Andrus. Dziennikarz zaznacza, że Maria Czubaszek nie cierpiała patosu i traktowała swoją twórczość z dużą rezerwą.

Z kolei Hieronim Wrona wspomina Marię Czubaszek jako "cudownego człowieka Polskiego Radia". - Jej teksty pozostały i będą nam towarzyszyć zawsze - podkreśla.

Grzegorz Miecugow - dyrektor Trójki na początku lat 90. - mówi, że Maria Czubaszek była bohaterką niezliczonych anegdot. - Będzie mi brakowało jej zwariowanego poczucia humoru - dodaje. Podkreśla, że Maria Czubaszek była osobą "jedyną w swoim rodzaju".

Benefis Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka w radiowej Trójce >>>

Maria Czubaszek w 1960 roku rozpoczęła pracę w Programie I Polskiego Radia. W 1966 roku związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z tekstów satyrycznych, pisanych dla popularnych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Dzień dobry, jestem z Kobry" oraz "Serwus, jestem nerwus". Jej radiowe audycje satyryczne wykonywali Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Wojciech Pokora i Jerzy Dobrowolski. Autorka kultowych słuchowisk "Cały Kaczor, cały on!" i "Kaziu, jak masz na imię?".

Wielka przygoda Marii Czubaszek z Polskim Radiem >>>


Piosenki z jej tekstami śpiewały Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy i Vox.

Zajmowała się też twórczością dla telewizji. Pisała scenariusze do filmów i seriali. Była komentatorką "Szkła kontaktowego" nadawanego w TVN24. Związana również z Telewizją Polską, gdzie współprowadziła cykl "Czubaszek na śniadanie".

Urodziła się 9 sierpnia 1939 roku. W 1980 roku ukazał się zbiór tekstów pisanych przez Marię Czubaszek dla radia, telewizji i "Szpilek", pod tytułem "Na wyspach Hula-Gula". Ponadto była autorką licznych tekstów piosenek. Pisała do muzyki męża Wojciecha Karolaka, a także innych kompozytorów - między innymi Andrzeja Dąbrowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

IAR/mk