"Paradoks widza" na Malta Festival Poznań

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 18:02
Od 2010 roku poznańska Malta przygotowywana jest w zmienionej formule. Wcześniej był to Międzynarodowy Festiwal Teatralny.
Barbara Marcinik i goście Klubu Trójki
Barbara Marcinik i goście "Klubu Trójki"Foto: Wojciech Dorosz/PR

Obecnie jest festiwalem sztuk performatywnych, którego program inspirowany jest przez "idiom", czyli temat, proponowany kuratorom zagranicznym. W tym roku została zaproszona Lotte Van Den Berg. W "Klubie Trójki", nadawanym w piątym dniu Festiwalu zaprezentujemy ów "idiom".

Będziemy też dyskutowali o "Paradoksie Widza”, z którego dotąd nie zdawaliśmy sobie sprawy, a jest to zjawisko szersze. Nie dotyczy jedynie teatru czy nawet "świata widowisk". Żyjemy w "erze obrazkowej". Jesteśmy atakowani przez nadmiar bodźców wzrokowych, ale też sami sobie ich dostarczamy. Przyzwyczajeni do odbierania informacji wizualnych, ograniczamy naszą wyobraźnię i nawet medium z definicji nie operujące obrazem, jakim jest radio, sięga po obraz, zakładamy bowiem, że sam dźwięk nie jest nośny. Nade wszystko pole aktywności internetu  jest poszerzane o obraz (fotografie, filmy). Na Malcie rozmawiamy o relacji: aktor - widz - świadek. Pytamy, kiedy przestajemy biernie "oglądać" i stajemy się uczestnikami spektaklu (nie tylko teatralnego). Co, proponowany przez kuratorkę "idiomu" model teatru wnosi w nasze jego postrzeganie? Podamy przykłady projektów/przedstawień "idiomowych".


 
W sprawie zaproszeń, prosimy pisać do: rzecznik@malta-festival.pl
 
Naszymi gośćmi będą: Michał Merczyński - dyrektor MFP oraz  programerka - Katarzyna Tórz. Połączymy się także z reżyserem Wojciechem Ziemilskim, który na Malcie prowadzi warsztaty.
 
Do usłyszenia.

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz - wydawca.