Poruszająca historia sanitariuszki "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 09:21
W niedzielę 28.08 odbył się pogrzeb sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", zamordowanej 70 lat temu w gdańskim więzieniu.
Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Gdańska z Bazyliki Mariackiej na Cmentarz Garnizonowy. W Gdańsku, 28 bm. odbywają się uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny Inki i Feliksa Selmanowicza Zagończyka.
Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Gdańska z Bazyliki Mariackiej na Cmentarz Garnizonowy. W Gdańsku, 28 bm. odbywają się uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".Foto: PAP/Roman Jocher

Wojna odebrała jej rodziców i dzieciństwo. Jako kilkunastoletnia dziewczyna złożyła przysięgę, której pozostała wierna do śmierci. Legendarna łączniczka i sanitariuszka Piątej Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Przez niemal pół wieku wyklęta przez komunistyczną władzę. Patriotyczne wychowanie, losy rodziców i sióstr, działalność w antykomunistycznym podziemiu, aresztowanie i śmierć na podstawie wyroku, opartego na absurdalnych zarzutach. Zapraszamy na reportaż, który jest historią "Inki" opowiedzianą przez historyków IPN: Piotra Szubarczyka i Waldemara Brendę, przeplecioną dokumentami oraz wspomnieniami przyjaciela "Inki" i żołnierza majora "Łupaszki", Józefa Rusaka, ps. "Belina".

***

Na reportaż "Już nie pojadę do Warszawy" Mirosława Sochackiego zapraszamy w poniedziałek (29.08) o godz. 18.15.

Zobacz więcej na temat: Mirosław Sochacki pogrzeb Inki

Czytaj także

Historyk Waldemar Kowalski o "Bohaterach z dołów śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 15:05
- Bez przesady można powiedzieć, że tzw. "Łączka" to nowy panteon naszych XX-wiecznych bohaterów narodowych - mówił w Trójce autor książki "Bohaterowie z dołów śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystąpienie prezydenta na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" [DOKUMENTACJA]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 19:38
Treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszonego 28 sierpnia, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w czasie uroczystej mszy żałobnej w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka":
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska oddała cześć bohaterom. "Inka" i "Zagończyk" pochowani z należnymi honorami

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 20:34
Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" spoczęli na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Ostatniej drodze bohaterów niepodległościowego podziemia towarzyszyły tysiące osób z całej Polski - przede wszystkim ich rodziny, a także kombatanci i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
rozwiń zwiń