X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Zygmunt Bauman

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 15:30
Filozof i socjolog Zygmunt Bauman zmarł w wieku 91 lat.
Audio
  • Zamieniliśmy gołe pięści na białe rękawiczki (Klub Trójki)
Zygmunt Bauman
Zygmunt Bauman Foto: WIKIMEDIA COMMONS/Forumlitfest/CC BY-SA 3.0

W 2010 roku profesor Bauman był gościem "Klubu Trójki". Przypominamy tamtą audycję.

- Dawniej paliliśmy na stosach, dziś pozbawiamy godności osobistej. Zmieniły się metody i stopień brutalności, ale to nie jest postęp – powiedział w Trójce prof. Zygmunt Bauman.

Światowej sławy socjolog i filozof, prof. Zygmunt Bauman odebrał 19 listopada, w dniu swoich 85-tych urodzin, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

W "Klubie Trójki" wyznał, że czuje się zakłopotany tym wyróżnieniem. - Ja mam ciągle wątpliwości, w jakim sensie ja się zaliczam do ludzi, których wkład do kultury zasługuje na wyróżnienie. Tłumaczę to tym, że jestem już 85-letnim starcem, czyli swego rodzaju osobliwością – powiedział w rozmowie z Dariuszem Bugalskim.

Profesor tłumaczył, że praca filozofa polega na próbach czynienia życia innych bardziej interesującym, sensownym. Potem jednak przychodzi nieodłączna od filozofii wątpliwość, że przecież tyle mądrych rzeczy wymyśliliśmy, tyle znaleźliśmy ukrytych powiązań ludzkich charakterów i losów, ale co z tego wynika? – Nauczam już tej filozofii od lat 50, a jakoś nie widać, żeby cokolwiek w świecie się zmieniło – stwierdził.

Podkreślając podobieństwo epok, profesor wyjaśnił, że pewne debaty toczą się w nieskończoność i nie ma szans, by kiedykolwiek się zakończyły. Sytuacja niepewności, katastrofy, gdy coś niespodziewanego spada nam na głowy jest upokarzająca.

Jeszcze bardziej upokarzająca staje się wtedy, gdy towarzyszy jej poczucie bezradności. Człowiek zdaje sobie sprawę, że nawet gdyby wiedział, dlaczego tak się stało i tak nie miałby środków, żeby temu zapobiec. – W związku z tym wyzwala się mechanizm kozła ofiarnego, a idzie o to, aby logicznie ludziom objaśnić, co się właściwie stało - wyjaśnił. Przecież nie możemy powiedzieć, odnosząc się do poematu Guillaume de Machaut, że dżuma przyszła ot tak, niewiadomo skąd, bo wtedy nadal jesteśmy w kropce. Ale jeśli powiemy, że Żydzi zatruli studnie, to już mamy winnych i wiadomo, kogo się pozbyć, by na przyszłość dżuma nie wróciła.

- Dziś mamy podobne mechanizmy, tylko nieco mniej krwawe – zauważył Bauman. Ludzi już się nie zabija, ale odbiera im godność. Zdaniem profesora zmienił się jedynie poziom brutalności, sposoby działania, natomiast zapotrzebowanie na kozły ofiarne jest wciąż takie samo. – Nie jestem, zatem całkiem przekonany, czy to jest postęp, jeśli można brukać, bezcześcić, mieszać z błotem ludzi, zamiast pozbawiać ich życia - powiedział. Dodał, że możliwość okrucieństwa tkwi w większości ludzi, natomiast czy ono się ujawni czy nie, zależy od okoliczności. I nie można być pewnym, czy byłoby się odpornym na pewne sytuacje.

Co to jest sumienie, państwo i współczucie? Dlaczego nie lubi terminu postmodernizm? Przed jakimi wyzwaniami stoi ludzkość wg prof. Baumana i co zrobiłby on sam, gdyby został szefem znanej stacji telewizyjnej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.


(asz)

Czytaj także

Ożyw kulturę!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 12:41
Czas uwolnić kulturę od urzędników, ograniczeń prawnych i braku wolnego dostępu do sztuki. Pomoże w tym warszawska konferencja “Kultura 2.0, kultura odnawialna”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 12:35
Spotkanie z prof. Zygmuntem Baumanem, rysownikiem Józefem Wilkoniem oraz pierwsza rozmowa o dziejach "Warszawianki".
rozwiń zwiń