X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostatni tacy muzykanci. "Mazurki to kwintesencja polskości"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 21:10
- Gdy zaczynałem się zajmować muzyką ludową, to mówiło się, że to cepeliada, Mazowsze, śmichy chichy i byłem w tym dość osamotniony, a potem to się zmieniło - mówi prof. Andrzej Bieńkowski, etnolog.
Audio
  • O mazurkach i polskich muzykantach mówimy z prof. Andrzejem Bieńkowskim (Audycja specjalna/ Trójka)
Kapela ludowa z Chorzowa
Kapela ludowa z ChorzowaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Andrzej Bieńkowski / fot. Małgorzata Bieńkowska, lic. CC BY 3.0 Andrzej Bieńkowski / fot. Małgorzata Bieńkowska, lic. CC BY 3.0

"Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem".

Tak brzmią słowa Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotycznej z 1795 roku, która stała się naszym hymnem. Profesor Andrzej Bieńkowski od dziesięcioleci zajmuje się nagrywaniem wiejskich, tradycyjnych mazurków. Jak podkreśla, mazurek jest dla niego kwintesencją polskości i muzyki wiejskiej. - Pamiętniki legionistów polskich we Włoszech mówią, że co trzeci żołnierz miał ze sobą dudy i grywał na nich nie tylko w czasie postoju, ale również idąc do ataku - opowiada etnograf.

Gość Trójki nagrywa polskich muzykantów od 40 lat. Wszystko zaczęło się, gdy po studiach szukał natchnienia, własnego stylu i swojego miejsca na ziemi. - W momencie, gdy poznałem się z wiejską muzyką, po prostu mi odpaliło. Poczułem wtedy niezwykłą satysfakcję i frajdę, bo odnalazłem w niej prymarną, ludyczną emocję i ekspresję, znaną mi z muzyki, na której się wychowałem: Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Black Sabbath - wspomina prof. Bieńkowski.

Jak brzmiały pieśni legionistów polskich we Włoszech? Jakie rytmy królują w wiejskiej muzyce? Kiedy nastąpił przełom w odbieraniu muzyki ludowej? O tym więcej w nagraniu audycji, okraszonej muzyką, którą przyniósł do studia Trójki profesor Andrzej Bieńkowski.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: profesor Andrzej Bieńkowski (malarz, etnograf, pisarz, fotograf)
Data emisji: 3.05.2017
Godzina emisji: 18.05

sm/fbi

 

Czytaj także

Czesław Niemen - artysta, który wyprzedzał słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 01:40
- Pamiętam ten niepokój nastolatka, gdy Czesław Niemen pędził do przodu i nie pozwalał nam się przyzwyczaić do tego, co było wcześniej. Nie nadążałem za tym, co artysta tworzył, ale dość szybko zorientowałem się, że on wyprzedza słuchaczy - mówi dziennikarz Trójki Piotr Metz.
rozwiń zwiń