"Święta bez granic 2018". W trzeciej licytacji zebraliśmy ponad 200 tys.!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 19:02
W kolejnej licytacji w ramach akcji "Święta bez granic 2018" można było zdobyć m.in. gitarę Andrzeja Nowaka, rakietę tenisową Agnieszki Radwańskiej, kombinezon z Rajdu Dakar Kuby Przygońskiego oraz narty ze zjazdu z K2 Andrzeja Bargiela.
Audio
 • Andrzej Nowak, założyciel zespołu TSA opowiada o swojej wyjątkowej gitarze (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Krzysztof Łoniewski o rakiecie Agnieszki Radwańskiej (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Jan Kanty Pawluśkiewicz o kulisach powstania pracy plastycznej "Pro publico bono", która pochodzi z cyklu "Dumne kury kruszą mury" (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Tomasz Gorazdowski o wyczynie i nartach Andrzeja Bargiela (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Andrzej Korzyński o przekazanych na licytację płycie winylowej i okularach przeciwsłonecznych (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Materiał Tomasza Jeleńskiego z Mariupola. Rozmowa z dziećmi i psychologiem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Dariusz Pieróg gra na gitarze przekazanej na aukcję Święta bez granic 2018 przez Andrzeja Nowaka (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
 • Podsumowanie trzeciej licytacji w ramach akcji "Święta bez granic" (Serwis Trójki)
Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas trzeciej licytacji w ramach akcji Święta bez granic
Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas trzeciej licytacji w ramach akcji "Święta bez granic"Foto: Polskie Radio

W piątek 14 grudnia słuchacze Programu 3 Polskiego Radia ponownie usłyszeli charakterystyczne słowa Kuby Strzyczkowskiego: "Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci… Sprzedane!". A to wszystko w trakcie licytacji fantów podarowanych przez znane osoby – przyjaciół Trójki na potrzeby akcji "Święta bez granic 2018". Dochód z tej oraz pozostałych aukcji organizowanych przez Trójkę wspólnie z Fundacją Świętego Mikołaja zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z Mariupola na Ukrainie. 


***

Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas trzeciej licytacji (14 grudnia 2018, godz. 16-19), którą poprowadził Kuba Strzyczkowski:

GITARA ANDRZEJA NOWAKA Z AUTOGRAFEM została wylicytowana przez Pana Pawła za 17 999 zł.  

GITARA ANDRZEJA NOWAKA Z AUTOGRAFEM
 Gitara Andrzeja Nowaka z autografem

Polski rock bez brzmienia gitary Andrzeja Nowaka byłby o wiele uboższy. Nowak jest kompozytorem, producentem, autorem ponad 80 płyt, ale przede wszystkim założycielem zespołu TSA i twórcą bądź współtwórcą muzyki do takich przebojów grupy, jak "Bez podtekstów", "Trzy zapałki", "Alien" czy "51". Powołał do życia także grupę Złe Psy, która w nadchodzącym roku będzie obchodziła 20-lecie działalności. Przez prestiżowy magazyn muzyczny "Guitar Player" został uznany za jednego z najlepszych gitarzystów rockowych lat 80. XX wieku. Współpracował m.in. z Guns N'Roses, Uriah Heep, Zakkiem Wylde'em, Billym Idolem, Budką Suflera, Hungaricą, Tadeuszem Nalepą, Martyną Jakubowicz. Był kierownikiem muzycznym spektaklu "Jesus Christ Superstar" w reżyserii Jerzego Gruzy.

Na licytacji w Trójce gitara XL-2 UltraLux szwedzkiej firmy Hagström z autografem Andrzeja Nowaka. Podajemy informacje ważne dla kolekcjonerów: numer tego instrumentu to M09052124, z kolei numer wewnętrzny z kolekcji Andrzeja Nowaka to 0017 AN D (AN  - inicjały muzyka, D oznacza, że brała udział w nagraniu płyty "Duma" zespołu Złe Psy, a cyfry 0017 informują, że to siedemnasta gitara z jego zbioru).

GITARA ANDRZEJA NOWAKA Z AUTOGRAFEM
 Gitara Andrzeja Nowaka z autografem

RAKIETA TENISOWA AGNIESZKI RADWAŃSKIEJ Z TURNIEJU W MIAMI stała się własnością Pana Jacka, który zapłacił za nią 44 000 zł. 

RAKIETA TENISOWA AGNIESZKI RADWAŃSKIEJ Z TURNIEJU W MIAMIRakieta tenisowa Agnieszki Radwańskiej z turnieju w Miami

W piątek 14 grudnia, kiedy rakieta była licytowana, minął miesiąc od chwili, gdy najlepsza polska tenisistka ogłosiła zakończenie kariery. Wszelkie pamiątki związane z ostatnim sezonem krakowianki będą miały szczególną wartość. W Trójce dla Państwa rakieta Dunlop, którą Agnieszka Radwańska grała podczas turnieju Miami Open 2018. W 1/16 finału Polka zwycięsko wyszła z pojedynku z liderką światowego rankingu Rumunką Simoną Halep. W ciągu całej kariery Agnieszka Radwańska dała kibicom wiele radości. Dość powiedzieć, że doszła do finału Wimbledonu (2012), wygrała kończący sezon turniej WTA Finals w Singapurze (2015) i była wiceliderką światowego rankingu tenisistek.

RAKIETA TENISOWA AGNIESZKI RADWAŃSKIEJ Z TURNIEJU W MIAMIRakieta tenisowa Agnieszki Radwańskiej z turnieju w Miami

KOMBINEZON Z RAJDU DAKAR I PUCHARU ŚWIATA OD KUBY PRZYGOŃSKIEGO trafił do Pana Piotra, który zaoferował za niego 13 000 zł. 


Kombinezon z Rajdu Dakar i Pucharu Świata od Kuby Przygońskiego Kombinezon z Rajdu Dakar i Pucharu Świata od Kuby Przygońskiego

W ostatni piątek (7 grudnia 2018 r.) podczas uroczystej gali w Petersburgu Kuba Przygoński odebrał statuetkę za zdobycie w tym sezonie Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Zawodnik Orlen Teamu może też pochwalić się zajęciem 5. miejsca w tegorocznym Rajdzie Dakar w kategorii samochodów. A zaczynał od jazdy na motocyklu – w rajdzie Dakar pojechał po raz pierwszy w 2009 roku i został wtedy najlepszym debiutantem. Wśród kierowców samochodów debiutował 7 lat później, zajmując 15 miejsce. Strój, który przeznaczył na licytację w Trójce, towarzyszył mu w startach w Pucharze Świata i podczas "Dakaru". Szyty na miarę kombinezon jest oprawiony w ramę (wysokość ramy – 168 cm, wzrost zawodnika – 186 cm). Jak mówi Kuba Przygoński, ten kombinezon ma w sobie "dużo stresu i potu".

OBRAZ ŻELARTOWY OD JANA KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA stał się własnością Pani Beaty, która wylicytowała go za 11 333 zł. 


Obraz żelartowy od Jana Kantego Pawluśkiewicza Obraz żelartowy od Jana Kantego Pawluśkiewicza

Praca plastyczna, przekazana nam przez Jana Kantego Pawluśkiewicza, nosi tytuł "Pro publico bono" i pochodzi z cyklu "Dumne kury kruszą mury". To grafika wykonana w technice żel-art, którą wymyślił sam artysta, a która nadaje dziełom dużej ekspresji. Jak wyjaśnia, polega ona na wykorzystaniu żeli w malarstwie, a w sensie estetycznym to połączenie "współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką". Wymiary pracy wraz z ramą to 50 cm x 60 cm.
Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzył muzykę do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Współzałożyciel zespołu Anawa, przez lata związany z Piwnicą pod Baranami. Komponuje muzykę teatralną i filmową. Oprócz muzycznej, realizuje także pasję malarską.

NARTY ZE ZJAZDU Z K2 OD ANDRZEJA BARGIELA stały się własnością Pana Bogdana, który zaproponował kwotę 25 000 zł. 

NARTY ZE ZJAZDU Z K2 OD ANDRZEJA BARGIELANarty ze zjazdu z K2 od Andrzeja Bargiela

Andrzej Bargiel (rocznik 1988) to himalaista, biegacz górski i narciarz wysokogórski. W tym roku – jako pierwszy człowiek na świecie – zjechał na nartach z K2, drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi. Na licytacji w Trójce do zdobycia jedna z pięciu par nart, które śmiałek miał ze sobą podczas tej wyprawy (widoczne są ślady używania!). Przedmiot niezwykły, tak jak osiągnięcie, za które Andrzej Bargiel został nominowany do tytułu Sportowca Roku w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Jego inne sukcesy też prezentują się imponująco: pierwszy na świecie zjazd na nartach z Broad Peaku (2015 r.), rekordowy czas zdobycia pięciu najwyższych szczytów byłego ZSRR, tzw. Śnieżnej Pantery (30 dni), ustanowienie rekordu świata w biegu na Elbrus (2010 r.) oraz trzykrotne zdobycie mistrzostwa Polski w skialpiniźmie.

WINYLOWA PŁYTA Z AUTOGRAFEM I OKULARY PRZECIWSŁONECZNE OD ANDRZEJA KORZYŃSKIEGO trafiły do Pana Pawła, który wylicytował je za 4 500 zł. 

WINYLOWA PŁYTA Z AUTOGRAFEM I OKULARY PRZECIWSŁONECZNE OD ANDRZEJA KORZYŃSKIEGOWinylowa płyta z autografem i okulary przeciwsłoneczne od Andrzeja Korzyńskiego

Kolejne pokolenia odkrywają jego twórczość. Nieco starsi pamiętają np. piosenkę "Domek bez adresu" z repertuaru Czesława Niemena, takie filmy z muzyką Andrzeja Korzyńskiego jak "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Wielki Szu" czy "Akademia Pana Kleksa". Z kolei ci nieco młodsi wsłuchują się teraz w nową wersję przeboju "Meluzyna", która znalazła się na koncertowym albumie "Męskie Granie 2018" w wykonaniu Darii Zawiałow i Małgorzaty Ostrowskiej. 

Podczas pierwszej aukcji (30.11.2018 r.) licytowaliśmy już winylowe płyty z muzyką skomponowaną przez Andrzeja Korzyńskiego ("Akademia Pana Kleksa" i "Podróże Pana Kleksa" z autografem Pana Kleksa, czyli Piotra Fronczewskiego). Był sukces! Dziękujemy, a w najbliższy piątek (14.12.2018 r.) proponujemy specjalny zestaw od kompozytora, w którego skład wchodzą:

 • płyta winylowa "W klubie disko" z autografem (specjalna kompilacja wydana w tym roku przez Narodowe Centrum Kultury)
 • okulary przeciwsłoneczne produkcji włoskiej – charakterystyczny element wizerunku Andrzeja Korzyńskiego
 • książka "Znam wszystkie wasze numery. Andrzej Korzyński w rozmowie z Marią Szabłowską" z dedykacją
 • bambak czyli maskotka-podobizna Andrzeja Korzyńskiego (z limitowanej serii z numerem 10 z 20 z jubileuszowego – dziesiątego już - Festiwalu Soundedit, nad którym Trójka miała patronat).

<<<Święta bez granic 2018 – wszystko o akcji>>>  

Podczas programu wylicytowaliśmy także: płytę Matta Duska z autorgrafem, trafiła do Pana Macieja, który zaproponował za nią 2 000 zł); płytę Basi Trzetrzelewskiej z autografami, której właścicielem został Pan Arkadiusz (1 000 zł), zestawy płyt Trójkowych, które stały się własnością Pani Jolanty (1 000 zł), Pana Grzegorza (1000 zł) i Pana Mariusza ( 733 zł).  

Dzięki wysyłanym przez Państwa wiadomościom sms o treści POMOC pod numer 7545 (koszt 6 zł 15 gr z VAT) zebraliśmy podczas trzeciej licytacji 105 505 zł. Dziękujemy!!!

***

Radiowa Trójka już od 26 lat prowadzi akcje charytatywne, na które pozyskuje środki m.in. z corocznych licytacji i sprzedaży płyt ze słynnym "Karpiem", czyli świąteczną piosenką Programu 3. W tym roku celem akcji, organizowanej we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, jest zebranie środków na pomoc dzieciom z Mariupola na wschodzie Ukrainy.

Rok temu zachęcaliśmy Państwa do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Aleppo w Syrii. "Wojna wywróciła ich życie do góry nogami" – pisaliśmy w książeczce do płyty "Święta bez granic 2017". Tym razem chcielibyśmy prosić o wsparcie dla najmłodszych mieszkańców Mariupola na Ukrainie. Od ponad 4 lat na wschodzie kraju toczy się wojna z siłami prorosyjskimi. Linia frontu przebiega tuż obok miasta. Sto tysięcy osób, z czego większość to dzieci, uciekło do Mariupola z terenów objętych walkami. Żyją w bardzo trudnych warunkach, w nieustannym zagrożeniu. Dlatego w tym roku – podczas akcji "Święta bez granic 2018" – chcemy pomóc dzieciom z Mariupola – mówią dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia, którzy tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia nagrali specjalny utwór przewodni akcji, czyli kultowego "Karpia".

Zebrane środki trafią do dzieci z Mariupola. – Doskwiera im brak poczucia bezpieczeństwa, bieda, brak dostępu do edukacji, nietolerancja. Potrzebują pomocy w integracji i wsparcia psychologicznego. Chcemy pomóc dzieciom w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i sierotom – informuje Fundacja Świętego Mikołaja.


***

Partner akcji "Święta bez granic" Partner akcji "Święta bez granic"
Zobacz więcej na temat: Trójka W POLSKIM RADIU

Czytaj także

"Święta bez granic 2018". Pierwsza licytacja za nami!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:15
215 789 złotych przyniosła pierwsza tegoroczna licytacja w ramach akcji "Święta bez granic". Dochód trafi do Fundacji Świętego Mikołaja, która przekaże je na rzecz dzieci z Mariupola.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święta bez granic 2018". W drugiej licytacja zebraliśmy ponad 252 tys.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 19:05
Obraz Dariusza Milińskiego, przepis na klasę, elegancję i styl oraz rakieta tenisowa od Jana Englerta, globus Polski z serialu "Ucho Prezesa", korki Roberta Lewandowskiego i piłka z autografami piłkarzy oraz roczny karnet na koncerty w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej – oto przedmioty, które można było zdobyć podczas drugiej licytacji w ramach akcji "Święta bez granic 2018".
rozwiń zwiń