X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaki był 3 maja 228 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 09:00
Gdzie podpisano ten słynny dokument, który w oczach Europy stawiał nas za wzór? Jaka była atmosfera na sali i gdzie ta sala się znajduje?
Audio
  • Beata Michniewicz pyta prof. Zofię Zielińską o znaczenie Konstytucji 3 maja (Trójka)
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Beata Michniewicz pytała prof. Zofię Zielińską o znaczenie pionierskiej ustawy, która w sposób nowoczesny regulowała wiele spraw.

– Sejm Czteroletni rozpoczął obrady w październiku 1778 roku od burzenia ustroju, który został w dużym stopniu narzucony przez Rosję. We wrześniu 1779 roku powstała komisja konstytucyjna, czyli Deputacja do Formy Rządu. Jej faktyczny zwierzchnik, Ignacy Potocki, podjął trud napisania konstytucji, czyli zasad nowego ustroju – tłumaczyła prof. Zofia Zielińska.

Czy Konstytucja 3 maja na pewno była pierwszym tego typu dokumentem w Europie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy.

***

Prowadzi: Krystian Hanke
Autor rozmowy: Beata Michniewicz
Gość: prof. Zofia Zielińska (historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki m.in. Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 3.05.2019
Godzina emisji: 8.37

ml/kw

Czytaj także

Czy Polska potrzebuje nowej Konstytucji? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:58
Mija rok od rozpoczęcia w Polsce przez prezydenta Andrzeja Dudę debaty konstytucyjnej. Czy Polska potrzebuje nowej Konstytucji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście specjalnego, świątecznego wydania audycji "Śniadanie w Trójce"  
rozwiń zwiń