Zamilska o swojej trzeciej płycie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:50
W piątkowe popołudnie arystka będzie gościem Piotra Metza, opowie o nadchodzącej płycie i zaprezentuje promujący ją singiel. 
Natalia Zamilska zapowiada nową płytę
Natalia Zamilska zapowiada nową płytęFoto: Wiktor Malinowski

Album, pierwszy od trzech lat i trzeci w dyskografii artystki, pojawi się na rynku w maju. Droga do jego powstania była długa i jak mówi sama Zamilska, wymagała zdobycia się na odwagę zaczynania od początku.

Grał jej utwory w swoim programie radiowym w BBC sam Iggy Pop, ale też Mary Anne Hobbs i Tom Ravenscroft. Jej "FuckFray" Nine Inch Nails umieściło na swojej oficjalnej playliście muzycznych rekomendacji na Spotify. Muzyka Zamilskiej pojawia się w najgorętszej grze komputerowej sezonu "Ruiner" (soundtrack zdobył statuetkaę Digital Dragons 2018), ale też w nagrodzonym w Cannes krótkometrażowym "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej. W 2018 remiks utwóru Gazelle Twin w wykonaniu Zamilskiej zasilił ścieżkę dźwiękową serialu ABC "How to Get Away With Murder". Natalia stworzyła też muzykę na potrzeby filmu dokumentalnego "Turyści" pokazywanego na festiwalach polskich i zagranicznych. Na swoim koncie ma też debiut producencki – utworu Pauliny Przybysz. Ich "Dzielne kobiety" znalazły się na ostatniej płycie Pauliny "Chodź tu", za którą Przybysz otrzymała statuetkę Fryderyk 2017.

Debiutowała utworami Quarrel i Duel 35 (który rozbrzmiał nawet podczas pokazu domu mody Dior w Tokyo). Pierwszy album – "Untune" z 2014 – umożliwił jej zaistnienie na rynku muzycznym nie tylko w Polsce, ale też zagranicą i występy w całej Europie. Drugie wydawnictwo – "Undone" z 2016 roku – nominowane było do Fryderyka w kategorii Elektronika. W 2017 natomiast ukazał się singiel "Closer" z gościnnym wokalnym udziałem Resiny, jedynej polskiej artystki wydającej w brytyjskiej wytwórni FatCat Records.

Zamilska chętnie tworzy dla i z innymi artystami. Warto wspomnieć kolaborację z Nosowską przy okazji projektu "Powroty" Electronic Beats, czyli remiks "Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć", ale też z Marią Peszek, dla której Natalia wykonała remiks utworu "Sorry Polsko". W 2017 roku Zamilska dołączyła do Orkiestry Męskiego Grania pod kierownictwem artystycznym Organka.

Wielkim wyzwaniem było dla artystki stworzenie oprawy muzycznej do pokazu mody "Hold the Rivers" projektanta Michała Szulca, a spełnieniem marzeń z dzieciństwa prowadzony od 2017 roku własny program radiowy Nocny TransPort emitowany co środę w radiowej Czwórce, w którym Zamilska prezentuje swoje eklektyczne inspiracje.

Już niedługo zobaczymy Zamilską na koncertach, a warto pamiętać, że na scenie emanuje energią, a każdy występ to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów, wprowadzająca publiczność w taneczny trans.

***

Na audycję "W tonacji Trójki" w piątek (10.05) między godz. 14.05 a 15.00 zaprasza Piotr Metz.


Zobacz więcej na temat: W tonacji Trójki - Piotr Metz