X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co się stało z wawelskim skarbcem?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:00
Królewskie skarbce to nie tylko zgromadzone "jak w banku" dobra. To także świadectwa kultury materialnej danego kraju i widome dowody polskiej potęgi.
Audio
  • Dlaczego kochamy biżuterię? (Audycja specjalna/Trójka)
Ілюстрацыйны здымакFoto: shutterstock.com Forewer

Jest okazja dowiedzieć się więcej o losach tego "banku" i rękodziele złotniczym na ziemiach polskich od czasów ostatnich Jagiellonów i Wazów aż do Jana III Sobieskiego. Na Zamku Królewskim w Warszawie od 4 sierpnia można oglądać wystawę "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce XVI i XVII wieku". To unikalna okazja, by zobaczyć około 500 obiektów wypożyczonych z 80 galerii, zarówno z Polski, jak i innych krajów.

Biżuteria jest tak stara jak ludzkość. Ale poza zdobieniem danej osoby zawsze odgrywa kilka dodatkowych ról. W kosztownościach zawierała się wiedza, kto kim jest. Klejnoty mówią również o klimacie i modzie panującej w danej epoce. Wraz z rewolucjami, wojnami XX wieku i przeobrażeniami społecznymi, wyroby jubilerskie także przeszły rewolucję, jednak tęsknota za dawnym splendorem pozostała.

Zadziwiające, na jak wiele sposobów stara biżuteria może otrzymać "nowe życie''. Można wziąć udział w warsztatach rekonstruowania dawnych precjozów. Istnieje też zjawisko swojego rodzaju recyklingu wyrobów złotniczych, czego przykładem są sukienki Matki Boskiej Częstochowskiej wykonane z darów wotywnych, zazwyczaj o sporej wartości i wysokim jubilerskim kunszcie.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***
Autor: Monika Małkowska
Goście: Anna Saratowicz (kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie) prof. Agnieszka Bender (kulturoznawca)
Data emisji: 20.06.2019
Godzina emisji: 12.06

ml/gs

Czytaj także

Zygmunt Stary - król złotego wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 06:00
W czasie jego panowania Jagiellonowie utracili trony Czech i Węgier. Zapamiętany został jednak przez pryzmat sukcesów: podporządkował państwo krzyżackie, a Polska i Litwa rozkwitły kulturalnie i gospodarczo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Jagiellończyk - król, któremu pasowałby przydomek "Zapomniany"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:39
Władca, od panowania którego rozpoczyna się niekiedy dzieje polskiego parlamentaryzmu, jest chyba najmniej znanym monarchą na polskim tronie. Niektórzy historycy przychylają się do hipotezy, że pamięć o nim padła ofiarą jego politycznych przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transport w czasach Wazów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:00
Co było w dawnych czasach najbardziej niezawodnym środkiem transportu? Jak najszybciej można było przewieźć towary na sprzedaż? Jak podróżowali królowie, jak szlachta, a jak ubodzy pielgrzymi? Na warsztatach dzieci dowiedzą się nieco o możliwościach i trudach podróży w czasach Wazów, oraz będą miały szansę udekorować "królewską karetę" według własnego pomysłu.
rozwiń zwiń