Pożegnanie Kornela Morawieckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożegnanie Kornela Morawieckiego
Portret Kornela Morawieckiego w budynku głównym SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak

W dniu pogrzebu Kornela Morawieckiego Trójka przygotowała specjalny cykl z archiwalnymi wypowiedziami twórcy Solidarności Walczącej.

Posłuchaj

Przemowy pogrzebowe: prezydent Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Elżbieta Witek wspominają Kornela Morawieckiego (Serwis informacyjny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W sobotę 5 października w Warszawie odbył się pogrzeb Kornela Morawieckiego, marszałka seniora Sejmu ósmej kadencji. W południe została odprawiona msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, następnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa. Uroczystości miały charakter państwowy.

Wczoraj trumnę z ciałem opozycjonisty z czasów PRL i twórcy "Solidarności Walczącej" wystawiono w Sali Kolumnowej w Sejmie. Przez kilka godzin była dostępna dla wszystkich, którzy chcieli pożegnać Kornela Morawieckiego. Do wczoraj była także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej i zaciągnięcia warty honorowej. Wieczorem trumna została uroczyście wyniesiona z Sejmu i w kondukcie przeniesiona do Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej, gdzie późnym wieczorem odbyło się czterogodzinne czuwanie.

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat. Z wykształcenia fizyk teoretyk, w 1970 roku uzyskał stopień doktora nauk po napisaniu pracy poświęconej kwantowej teorii pola. Najpierw pracował na Uniwersytecie Wrocławskim - w Instytucie Fizyki Teoretycznej oraz Instytucie Matematyki - później, w latach 1973-2009, na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej.

Uczestniczył w fali strajków studenckich 1968 roku, wydawał ulotki przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a następnie przeciwko stłumieniu przez władze protestów robotniczych na Wybrzeżu w 1970 roku. Przez 10 lat (1979-1989) był redaktorem naczelnym i wydawcą podziemnego miesięcznika "Biuletyn Dolnośląski".

Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w czerwcu 1979 roku, witał papieża w Warszawie, Częstochowie i Krakowie z biało-czerwonym transparentem z napisem "Wiara i Niepodległość".

W czasie I Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność był jednym z inicjatorów przyjęcia przez delegatów "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej". W odezwie wzywano związkowców krajów bloku radzieckiego do wspólnej walki o prawo do swobody zrzeszania się. Za działalność na rzecz niepodległości Polski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku odmówił przyjęcia Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, uznając, że reprezentowanej przez niego "Solidarności Walczącej" należy się najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. W 2019 premier Węgier Viktor Orbán przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi.

27 września został uhonorowany Orderem Orła Białego. Odznaczenie zostało przyznane "w uznaniu znamienitych zasług Kornela Morawieckiego na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej" - podano w uzasadnieniu.

29 września Kornel Morawiecki został laureatem wyróżnienia "Drzwi do Wolności", przyznanego podczas gali XI. Festiwalu Filmowym "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci" w Gdyni. Nagroda ta honoruje odwagę oraz poświęcenie bohaterów podziemia niepodległościowego i solidarnościowego, jak również osoby, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności.

PAP/mk

Polecane