Pożegnanie Kornela Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:00
W dniu pogrzebu Kornela Morawieckiego Trójka przygotowała specjalny cykl z archiwalnymi wypowiedziami twórcy Solidarności Walczącej.
Audio
 • Przemowy pogrzebowe: prezydent Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Elżbieta Witek wspominają Kornela Morawieckiego (Serwis informacyjny Trójki)
 • Pożegnanie Kornela Morawieckiego (Trójka)
 • Kornel Morawiecki: Polsko, gdzie Cię doniesiemy?
 • Kornel Morawiecki: jesteśmy narodem, który ma wielką przeszłość
 • Kornel Morawiecki: mamy obowiązek służyć wszystkim obywatelom
 • Kornel Morawiecki: ludziom potrzeba uczestnictwa, możliwości wypowiadania się
 • Kornel Morawiecki: Polska ma rozwijać się nie tylko dla Polaków, mamy łączyć zachód Europy z jej wschodem
 • Kornel Morawiecki: razem jesteśmy ważniejsi niż każdy z osobna
 • Kornel Morawiecki: po Okrągłym Stole zabrakło nam odwagi, wyobraźni i oryginalności
 • Kornel Morawiecki: marzy mi się, byśmy zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję
 • Kornel Morawiecki: nie możemy zgadzać się na panowanie pieniądza nad polityką i prawdą
 • Kornel Morawiecki: dajmy sobie i światu projekt na miarę Konstytucji 3 maja
Portret Kornela Morawieckiego w budynku głównym Sejmu
Portret Kornela Morawieckiego w budynku głównym SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak

W sobotę 5 października w Warszawie odbył się pogrzeb Kornela Morawieckiego, marszałka seniora Sejmu ósmej kadencji. W południe została odprawiona msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, następnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa. Uroczystości miały charakter państwowy.

Wczoraj trumnę z ciałem opozycjonisty z czasów PRL i twórcy "Solidarności Walczącej" wystawiono w Sali Kolumnowej w Sejmie. Przez kilka godzin była dostępna dla wszystkich, którzy chcieli pożegnać Kornela Morawieckiego. Do wczoraj była także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej i zaciągnięcia warty honorowej. Wieczorem trumna została uroczyście wyniesiona z Sejmu i w kondukcie przeniesiona do Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej, gdzie późnym wieczorem odbyło się czterogodzinne czuwanie.

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat. Z wykształcenia fizyk teoretyk, w 1970 roku uzyskał stopień doktora nauk po napisaniu pracy poświęconej kwantowej teorii pola. Najpierw pracował na Uniwersytecie Wrocławskim - w Instytucie Fizyki Teoretycznej oraz Instytucie Matematyki - później, w latach 1973-2009, na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej.

Uczestniczył w fali strajków studenckich 1968 roku, wydawał ulotki przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a następnie przeciwko stłumieniu przez władze protestów robotniczych na Wybrzeżu w 1970 roku. Przez 10 lat (1979-1989) był redaktorem naczelnym i wydawcą podziemnego miesięcznika "Biuletyn Dolnośląski".

Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w czerwcu 1979 roku, witał papieża w Warszawie, Częstochowie i Krakowie z biało-czerwonym transparentem z napisem "Wiara i Niepodległość".

W czasie I Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność był jednym z inicjatorów przyjęcia przez delegatów "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej". W odezwie wzywano związkowców krajów bloku radzieckiego do wspólnej walki o prawo do swobody zrzeszania się. Za działalność na rzecz niepodległości Polski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku odmówił przyjęcia Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, uznając, że reprezentowanej przez niego "Solidarności Walczącej" należy się najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. W 2019 premier Węgier Viktor Orbán przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi.

27 września został uhonorowany Orderem Orła Białego. Odznaczenie zostało przyznane "w uznaniu znamienitych zasług Kornela Morawieckiego na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej" - podano w uzasadnieniu.

29 września Kornel Morawiecki został laureatem wyróżnienia "Drzwi do Wolności", przyznanego podczas gali XI. Festiwalu Filmowym "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci" w Gdyni. Nagroda ta honoruje odwagę oraz poświęcenie bohaterów podziemia niepodległościowego i solidarnościowego, jak również osoby, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności.

PAP/mk

Zobacz więcej na temat: Trójka Kornel Morawiecki