35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Serwis specjalny i fragmenty homilii

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 18:00
19 października 2019 roku, 35 lat temu, został zamordowany błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny, a radiowa Trójka – wyemitowała fragmenty homilii kapelana "Solidarności".
Ks. Jerzy odprawia mszę w sierpniu 1981 roku
Ks. Jerzy odprawia mszę w sierpniu 1981 rokuFoto: IPN

Jak doszło do tego, że skromny kleryk z Podlasia stał się męczennikiem za wiarę? Jakie tajemnice kryje do dziś zagadka jego śmierci? Odpowiedź na te pytania przybliżają dziesiątki niezwykłych nagrań dźwiękowych z Archiwum Polskiego Radia, BBC i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, które po raz pierwszy zostały udostępnione pod jednym adresem internetowym.

Na stronie www.popieluszko.polskieradio24.pl zaprezentowaliśmy etapy życia księdza Jerzego – od pobożnego chłopca z podlaskiej wsi Okopy, poprzez wyczerpujące doświadczenia wojska w czasie nauki w seminarium, posługę duszpasterską, rolę kapelana "Solidarności" i nieustraszonego głosiciela prawdy podczas Mszy za Ojczyznę, brutalne morderstwo popełnione na księdzu przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, aż do procesu kanonizacyjnego.

Opublikowaliśmy zachowane nagrania Mszy za Ojczyznę, zapisy dźwiękowe procesu morderców księdza, dziesiątki wspomnień i fotografii oraz oceny historyków i badaczy życia ks. Jerzego. Wśród rozmówców portalu PolskieRadio24.pl znaleźli się m.in. Józef Popiełuszko, brat księdza Jerzego i ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz toczącego się procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki.

Z kolei w radiowej Trójce 19 października od godz. 8 do 18, po serwisach informacyjnych, przypomnieliśmy fragmenty homilii ks. Jerzego Popiełuszki. 

im/bm/mk

Czytaj także

42 lata temu powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 06:05
42 lata temu w Katowicach powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych. Tak powstał pierwszy w Polsce Komitet WZZ. Wydarzenia te w ciągu dwóch lat doprowadziły do powstania 10-milionowego ruchu społecznego Solidarność – związku, który odmienił Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 06:50
Z okazji rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny portal Polskiego Radia przygotował serwis specjalny poświęcony wydarzeniom sprzed czterdziestu lat. Witryna www.pielgrzymka79.polskieradio.pl to bogate źródło wiedzy, a zarazem sentymentalna podróż do niezwykłych czerwcowych dni, które zmieniły oblicze Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty zaczęły się w Radomiu. Czerwiec'76 - serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 09:00
25 czerwca 1976 roku w blisko 70 zakładach pracy w całej Polsce robotnicy zastrajkowali i wyszli na ulice. O brutalnie spacyfikowanych protestach w Radomiu i Ursusie opowiadają świadkowie wydarzeń i historycy. 
rozwiń zwiń