TZO. Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:35
Teatrzyk Zielone Oko. Powtarzamy, nomen omen, "Gabinet powtórzeń".
Gabinet powtórzeń w sopockim Dworku Sierakowskich
"Gabinet powtórzeń" w sopockim Dworku SierakowskichFoto: Jurek Bartkowski

Teatrzyk Zielone Oko to cykl sensacyjnych słuchowisk, należący do najczęściej znikających z Trójkowej anteny i najczęściej na tę antenę powracających. To zarazem jeden z najsłynniejszych naszych tytułów, a sygnał, stworzony przez Edwarda Płaczka, poprzedzający każde słuchowisko, nie ma sobie równych w całej historii Polskiego Radia. Teatrzyk Zielone Oko został zresztą wytypowany przez naszych słuchaczy w plebiscycie ogłoszonym na 50-lecie Programu 3 Polskiego Radia. Jego historia znalazła się zatem w pomnikowej księdze Wiesława Weissa pt. "33 x Trójka. Program Trzeci Polskiego Radia w 33 odsłonach".

Nadawanie TZO powraca w samym XXI wieku po raz (co najmniej) trzeci. Tym razem będziemy prezentowali powtórki, wybranych słuchowisk z tego cyklu we czwartki, po godz. 22.00. Na dobry początek proponujemy "Gabinet powtórzeń", remake słuchowiska Ewy Szumańskiej z lat 70.

Historia premiery tego remake'u należy także ciekawszych. Został on zrealizowany "na żywo" na 18 Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. I był to precedens. Nigdy wcześniej w Sopocie nie podejmowaliśmy się podobnej próby, ale mieliśmy już za sobą spore doświadczenie dzięki całej serii przedstawień (ośmiu) Teatrzyku Zielone Oko w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Tamten eksperyment odbywał się podczas poprzedniego powrotu TZO na Trójkową antenę.

"Gabinet powtórzeń" realizowaliśmy w nietypowych warunkach, stanowił on jedynie uzupełnienie programu towarzyszącego Festiwalowi. Gościliśmy w zabytkowym Dworku Sierakowskich, siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Nie liczyliśmy na wielką publiczność, tymczasem zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i nie wszyscy chętni zmieścili się w niedużej salce Dworku.

Reżyserię powierzyliśmy debiutującemu w Teatrze Polskiego Radia reżyserowi z Sopotu – Adamowi Nalepie. W obsadzie znaleźli się słynni, doświadczeni aktorzy: Dorota Landowska, Andrzej Mastalerz i Marcin Troński oraz znacznie młodsi: Marcin Hycnar i Szymon Piotr Warszawski. Przy fortepianie improwizował mistrz – Włodek Pawlik. Dźwięk reżyserował również mistrz – Andrzej Brzoska.

Publiczność zapewne przyciągnęły także: nazwisko autorki (słynnej Młodej Lekarki) oraz mit TZO.

Po prezentacji "Gabinetu powtórzeń" spotkaliśmy się jeszcze z publicznością, by o wydarzeniu porozmawiać. Każdej audycji z Trójkowej Sceny towarzyszy komentarz.

Premiera na Scenie Teatralnej Trójki (w lipcu 2018 roku) stanowiła retransmisję zarejestrowanego w Sopocie słuchowiska.

Słowo "mit" jest uzasadnione. Pierwsze słuchowisko TZO nadane było w Trójce w kwietniu 1967 roku, a więc cykl jest młodszy od Trójki zaledwie o 5 lat. Nadajemy "Gabinet powtórzeń" na tydzień przed naszymi 58. urodzinami.

Zapraszamy, 

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.


"Gabinet powtórzeń" (powtórka z 8 lipca 2018) – 26 marca 2020, godz. 22.05

Autor – Ewa Szumańska

Reżyser – Adam Nalepa

Reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Włodek Pawlik


Występują:

Andrzej Mastalerz

Marcin Hycnar

Szymon Piotr Warszawski

oraz

Dorota Landowska

Marcin Troński