Rosyjski Dzień Zwycięstwa w cieniu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 12:00
To jest największe rosyjskie święto. Inne zaznaczone w kalendarzu już po upadku Związku Radzieckiego nigdy nie stały się tak popularne. 
Moskiewskie niebo podczas parady z okazji Dni Zwycięstwa w 2015 roku
Moskiewskie niebo podczas parady z okazji Dni Zwycięstwa w 2015 rokuFoto: shutterstock.com/VLADJ55

Zazwyczaj obchodzi się je 9 maja. W tym roku miał to być szczególny dzień zwycięstwa, bo w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Koronawirus pomieszał jednak szyki rosyjskiej defilady i dopiero dziś przez Plac Czerwony przejadą najnowsze (i te starsze) typy wojskowych pojazdów, a po moskiewskim niebie przeleci wszystko, co lata w rosyjskich siłach powietrznych. Na ten temat porozmawiamy z Markiem Menkiszakiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Do słuchania audycji "3 strony świata" w środę (24 czerwca) o godz. 16.45 zaprasza Ernest Zozuń.

Zobacz więcej na temat: Ernest Zozuń

Czytaj także

Ekspert PISM: stosunki międzykoreańskie są ofiarą impasu w dialogu z USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
– Na to się zanosiło od dłuższego czasu po nieudanym szczycie w Hanoi. Już wtedy Korea Północna stopniowo sygnalizowała, że problemy są raczej nie do przeskoczenia. Nie udało im się doprowadzić do złagodzenia sankcji USA i zaczęli o to obwiniać Koreę Południową – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt chińsko-indyjski w Kaszmirze. Kolejna odsłona

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:00
– To jest symbol generalnego konfliktu chińsko-indyjskiego. Trzeba to obserwować i rozumieć w sensie geopolitycznym. W ostatnich latach obserwujemy negatywny trend w relacjach między tymi państwami. Napięcie jest w związku z tym coraz większe i te ostatnie zajścia można w tym kontekście rozumieć jako sygnał Chin, by nie czuły się zbyt pewnie, by nie zbliżały się za bardzo z USA, bo Pekin ma narzędzia, którymi mogą zaszkodzić Indiom. Chodzi tu o bycie liderem w Azji Południowej, gdzie Indie były niekwestionowanym hegemonem. Od kilku lat Chiny wkraczają w te miejsca i rządowi w New Dehli się to nie podoba – mówi Patryk Kugiel z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczna dominacja w Serbii. Jak ją zbudowano i co przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:00
– Zachodowi zależy na tym, żeby w Serbii był ktoś, kto będzie kontrolował sytuację, kto będzie pragnął rozwijać współpracę z sąsiadami i Vuczić właśnie takim politykiem jest – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marko Babić, komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Serbii.
rozwiń zwiń