"Dzikie gęsi" – fenomen irlandzkiej emigracji wojskowej między XVII a XX wiekiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzikie gęsi" – fenomen irlandzkiej emigracji wojskowej między XVII a XX wiekiem
"Odlot dzikich gęsi do Ameryki" karykatura z 1782 rokuFoto: Library of Congress

Irlandia od wieków była krajem zmagającym się z najazdami Brytyjczyków. Kolejne zrywy w obronie suwerenności "zielonej wyspy" kończyły się porażkami.

W rezultacie  kolejne pokolenia szlachty irlandzkiej, ale i zwykłych żołnierzy zmuszone były do opuszczania ojczyzny znajdując schronienie w katolickich krajach Europy. Już w 1635 roku regiment irlandzki w służbie Króla Hiszpanii zasłynął obroną Louven. Rok wcześniej irlandzcy oficerowie zasłynęli w dość dwuznaczny sposób wykonując wyrok śmierci na podejrzewanym o zdradę marszałku Albrechcie von Wallensteinie. Jednostki irlandzkie służyły we Francji w armii Ludwika XIV – ich najsłynniejszym oficerem był Richard de Hennessy, który po zakończeniu służby zasłynął destylacją wyśmienitych koniaków.

Przybysze z Zielonej wyspy służyli też w armii habsburskiej Austrii. Ostatni kawaler prestiżowego orderu Marii Teresy, Gottfried von  Banfield, pilot latających łodzi miał irlandzki rodowód i był odznaczony w sierpniu 1917 roku za odwagę w walkach powietrznych. Odzyskanie niepodległości przez Irlandię w 1923 roku zakończyło epopeję "dzikich gęsi". 

***

Na "Klub Trójki" w czwartek (8 października) od godz. 21.05 do 22.00 zaprasza Piotr Semka.

Polecane