Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 11:30
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć reprezentacji bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
Kolejna premiera na kanale Radiobook
Kolejna premiera na kanale "Radiobook"Foto: PR

czytaj więcej
radiobooki free shutt 1200 .jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

W 1970 roku wybitny aktor Jan Englert zarejestrował w studiach Polskiego Radia swoją fantastyczną interpretację powieści Francuza "Jaszczur". Dzieło ukazało się w 1831 roku, niedługo po wstąpieniu na tron francuski Ludwika Filipa I. "Jaszczur" to powieść obyczajowa, która przedstawia losy młodego Rafaela de Valentina.

Zaczyna się od tego, że Rafael chce popełnić samobójstwo po tym, jak przegrał ostatnie pieniądze w kasynie. Wszystko się zmienia, kiedy odwiedza sklep kaletniczy i bierze ze sobą kawałek cielęcej skóry używany do wyrobów kaletniczych, tytułowego jaszczura, z tajemniczą inskrypcją w sanskrycie. 


Posłuchaj
03:05 [ PR3]PR3 (PCM) 18 styczeń 2021 11_30_0 radiobook.mp3 Jakie książki są już dostępne w ramach cyklu "Radiobook"? (Trójka do trzeciej)

 

Właściciel sklepu kaletniczego ostrzega go, że właściciel jaszczura będzie mógł spełniać różne życzenia, lecz z każdym spełnieniem, materiał będzie się kurczyć. Gdy zniknie, właściciel skóry umrze. Rafael oczywiście rezygnuje z samobójstwa, bierze jaszczura i rozpoczyna nowe życie.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 11.30

kh/gs

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Nietota" Tadeusza Micińskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:01
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. Tym razem proponujemy powieść jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, wybitnego mistyka Tadeusza Micińskiego i jego powieść "Nietota" z 1910 roku.
rozwiń zwiń