Premiera na kanale "Radiobook": "Kaśka Kariatyda" Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 08:15
Kolejna w cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, powieść autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Po "Sezonowej miłości" tym razem proponujemy czytelnikom dużo wcześniejsze dzieło pisarki "Kaśka Kariatyda".
Tym razem w cyklu Radiobook proponujemy czytelnikom powieść Kaśka Kariatyda Gabrieli Zapolskiej
Tym razem w cyklu "Radiobook" proponujemy czytelnikom powieść "Kaśka Kariatyda" Gabrieli ZapolskiejFoto: PR

Powieść "Kaśka Kariatyda" była drukowana od 1885 roku, najpierw na łamach "Dziennika Polskiego", a później "Przeglądu Tygodniowego". Zapolska przedstawia w niej smutne losy pięknej i dobrodusznej, lecz naiwnej 20-latki, Kaśki Olejarek, która przyjeżdża ze wsi do miasta i dostaje pracę jako służąca u dobrze sytuowanej mieszczańskiej rodziny. Wikłając się w przeróżne skomplikowane relacje, powoli przesiąka panującą w nowym domu toksyczną atmosferą. Niczym tytułowa kariatyda, z czasem zaczyna dźwigać na swych barkach coraz większy ciężar.


czytaj więcej
słuchawki książki 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

W 2000 roku w studiach Polskiego Radia powstała dźwiękowa wersja historii o zakłamaniu mieszczaństwa i smutnym losie młodej dziewczyny. Nagrał ją Adam Bauman, aktor doskonale znany m.in. z serialu "Plebania", a także ceniony lektor.

Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Ponadto w audycji:

- Wspomnienie o Adamie Zagajewskim

- Salon Marcowy 2021


- wydarzenia w Instytucie Grotowskiego

- zapowiedź Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03), który już drugi rok obchodzony będzie bez spektakli z udziałem widowni. Artyści, rzemieślnicy, pracownicy administracyjni, a także widzowie tęsknią do teatralnej normalności, ale nie ustają w próbach dostosowania się do sytuacji.

- akcja składania życzeń środowisku teatralnemu 

- cykl "Trzy minuty o teatrze" Ewy Heine 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Michał Montowski

Data emisji: 21.03.2021 

Godzina emisji: 22.13

kh

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:12
W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń