Szewach Weiss

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 10:11
Szewach Weiss jest byłym przewodniczący izraelskiego parlamentu i byłym ambasador Izraela w Polsce. Jest profesorem nauk politycznych.
Szewach Weiss
Szewach WeissFoto: PRSA

Urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina) jako Szejwach Weiss.
Ocalony cudem z Holokaustu, wrośnięty w Polskę i polską kulturę, choć jego rodzina zdecydowała się na wyjazd do Izraela na początku 1946 roku. Po przybyciu do Izraela, zmienił imię na Szewach (w języku hebrajskim szewach oznacza "chwała"). Patrząc na nasz kraj, mówi, że powinniśmy być dumni z żywo rozwijającej się kultury, nauki i milionów studentów.

O swojej pracy w Knesiecie opowiadał - nie tylko na poważnie - w "Biurze myśli znalezionych", wspominając, że po powrocie do domu słuchał wciąż pełnych troski uwag swojej 90-letniej mamy: o mankietach koszul i pasujących kolorach, ale także a decyzjach dotyczących poszczególnych posłów.

W latach 2000-2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji brał istotny udział w życiu publicznym. Od 2000 roku jest Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Jednocześnie gościnnie prowadzi wykłady na temat historii i polityki Izraela na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest autorem wielu książek: dla dzieci, z dziedziny nauk politycznych, na temat Holocaustu, w tym "Dziecko Holokaustu".

Posłuchaj rozmowy z Szewachem Weissem o Raulu Wallenbergu >>>

Na "Godzinę prawdy" z Szewachem Weissem zapraszamy w piątek (22 marca) w samo południe.

Zobacz więcej na temat: Izrael POLSKA HISTORIA

Czytaj także

Szewach Weiss: my, dzieci Holokaustu boimy się śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 22:00
- Mężczyźni posiadający władzę mogą sprawić, że młoda kobieta się w nich zakocha. Powinniśmy mieć siłę nie poddać się naszym słabościom i być fair wobec jednej wybranej kobiety - mówił Szewach Weiss, gość "Godziny prawdy" - pierwszy raz tak szczerze opowiadający o swoim życiu i miłości.
rozwiń zwiń